Choré zuby a ďasná spôsobujú problémy v tehotenstve!

Tehuľky pozor! Zlé zuby alebo choré ďasná môžu vyvolať predčasný pôrod!

Pokazené zuby, skryté problémy, ktoré odhalí až röntgen, alebo krvácajúce ďasná môžu vyvolať mnoho problémov, o ktorých by sme ani netušili, že súvisia s našou ústnou dutinou. Stanú sa fokusom – zdrojom zdravotných problémov, ktoré sa môžu prejaviť na našom celkovom zdraví, ale napríklad aj na pokožke a vôbec nemusia byť zanedbateľné. Ešte väčšou hrozbou sú pre tehotné ženy. Preto by sme mali počas tehotenstva navštíviť zubára aspoň dvakrát.

problémy v tehotenstve

Plak a kameň

Zuby a ďasná môžu byť zdrojom mnohých infekcií, a práve preto musíme o ne poriadne dbať, špeciálne počas tehotenstva, keď ich stav môže ublížiť nielen nám, ale aj nášmu bábätku.. Dôležité je nielen liečenie chorých zubov a ďasien, ale aj odstraňovanie plaku a dôkladná dentálna hygiena, najlepšie realizovaná odborníkom. V plaku sa totiž množia škodlivé baktérie a stoja za pôvodom mnohých ochorení a infekcií ústnej dutiny. Dôkladným pravidelným odstraňovaním nahromadeného zubného kameňa z blízkosti ďasien sa zase znižuje riziko závažného ochorenia ďasien.

Nebezpečné chemikálie

I keď zatiaľ nie je úplne jasné, prečo a ako môže ochorenie ďasien spôsobiť predčasný pôrod, je dokázané, že zlepšenie starostlivosti o ústnu dutinu a jej zdravie znižuje riziko predčasného pôrodu, a tým nepriamo zvyšuje šance nenarodeného dieťaťa na zdravie. Infekcia v ústnej dutine môže totiž spôsobiť zvýšenú tvorbu chemických látok, ktoré vyvolávajú pôrod. Ide napríklad o produkciu prostagladínov.

Predčasný pôrod

O predčasnom pôrode hovoríme vtedy, ak sa bábätko narodí skôr ako v 37. týždni tehotenstva. Ak v začiatkoch tehotenstva, optimálne ešte pred ním, absolvujeme jednoduchú liečbu zubov alebo ďasien u zubára a navštívime aj odborníka na dentálnu hygienu (respektíve nám ju urobí zubár) riziko nášho predčasného pôrodu klesne podľa odborníkov až o 34 percent. Samozrejme, sú aj iné rizikové faktory predčasného pôrodu, napríklad užívanie niektorých liekov, fajčenie, konzumácia alkoholu počas tehotenstva, ale aj niektoré zdravotné problémy. V každom prípade z toho vyplýva, že udržiavanie zdravia našej ústnej dutiny je počas tehotenstva mimoriadne dôležité.

Zbytočné stresy?

Na druhej strane nemôžeme stopercentne očakávať alebo tvrdiť, že žena, ktorá má úplne zdravé zuby a ďasná a pravidelne absolvuje dôkladnú dentálnu hygienu, bude mať zaručene pôrod v termíne, nie predčasný. Zanedbávať svoje ďasná a zuby by sme však rozhodne nemali. Možno si poviete, že dnes už dokážu lekári vypiplať aj dieťa, narodené v 25. týždni, tak načo sa stresovať. Počuli sme už aj názor, že ošetrením u zubára počas tehotenstva nenarodené dieťa stresujeme. Nuž, tieto myšlienky rozhodne netreba považovať za hodnoverné. Napriek tomu, že dnes už vedia lekári zachrániť aj veľmi predčasne narodené deti, tieto deti veľmi často trpia celý život zdravotnými problémami alebo inými druhmi postihnutia. Nebezpečné je i to, že ako posledné dozrievajú pľúca plodu, čo môže byť predčasne narodeným deťom osudným.

Navyše, počas tehotenstva prechádza celé telo zmenami. U niektorých žien dochádza k zvýšeniu krvácavosti ďasien, alebo k zhoršeniu problémov s ďasnami, iným sa zase viac kazia zuby.

Lucia