Čo by mali mať nastávajúce mamičky na tanieri

Prírastok v rodine je neopakovateľnou radosťou. Spolu s radostným očakávaním začína nastávajúca mamička pociťovať od začiatku tehotenstva zodpovednosť za to, čo robí a ako sa stravuje. Jej telo potrebuje dvojnásobne toľko vitamínov, minerálov a iných pre telo dôležitých prvok. Pre seba aj pre bábätko. Čo by, milé mamičky, nemalo chýbať na vašom jedálnom lístku?

mamičky

Zelenina kedykoľvek

V poslednej dobe sa stalo módnym hitom, že si nastávajúce mamičky hneď po tom, ako sa dozvedia radostnú novinu, kupujú vo veľkom doplnky stravy a syntetické výživové prípravky, aby im ani bábätku počas tých 9 mesiacov nič nechýbalo. Okrem toho, že isté vitamíny nie je možné vyrábať synteticky, a teda by telu tak či tak chýbali, snáď zaváži to, že pre telo prirodzenejšie je prijímať všetky dôležité látky v prirodzenej podobe – a teda v strave. Jesť surovú zeleninu a ovocie by snáď pre každú mamičku malo byť prvým prikázaním. Čo však urobiť, keď isté druhy zeleniny v obchodoch nedostať alebo sa jej cena vyšplhá do horibilných výšok? V žiadnom prípade by to nemalo znamenať, že sa zeleniny načisto vzdáte. Mrazená a sterilizovaná zelenina si uchováva dostatok živín obsiahnutých inak v surovej zelenine, keď je spracovávaná šetrným a efektívnym spôsobom. Pestrú stravu a mnoho kreatívnych a chutných jedál si môže dopriať každá mamička. Po čom by ste mali v prvom rade siahnuť? Poradíme vám a zároveň vašu kuchársku knihu obohatíme o nový recept. Veríme, že si pochutnáte.

mamičkyŠpenát pre krásu vás a pre zdravie vášho dieťatka

Špenát zaznamenal v 60-tych až 90-tych rokov veľký boom najmä kvôli obsahu železa. Ako sa však v poslednej dobe ukázalo, išlo skôr o chybu v meraní než o relevantný fakt. Napriek tomu, že sú iné druhy zeleniny, ktoré obsahujú vyšší objem železa (napr. šošovica), netreba v žiadnom prípade špenát vylúčiť z jedálneho lístka. Okrem iného totiž znižuje riziko vzniku kŕčových žíl a kardiovaskulárnych chorôb. Ak sa bojíte toho, že sa vám počas tehotenstva zvýši lámavosť vlasov a nechtov a vaša pokožka výrazne ochabne, doprajte si špenát čo najčastejšie. Obsahuje totiž veľké množstvo antioxidantov, ktoré dodávajú pleti elasticitu a regenerujú vlasy a nechty. V špenáte je vo veľkej miere zastúpený vitamín C, ktorý ničí infekcie a pomôže vám, ak máte červené, unavené oči. No a na čo by ste nemali v žiadnom prípade zabúdať? Dôležitou zložkou špenátu je kyselina listová a látky nazývané foláty, ktoré spolu s vitamínom B12 pôsobia pri tvorbe červených krviniek v kostnej dreni. Nedávno bol zistený ich veľký význam počas tehotenstva, pretože ich nedostatok, najmä v prvých mesiacoch, môže spôsobiť znetvorenie plodu. Odporúčaná denná dávka týchto látok pre deti a dospelých je 200 miligramov, pre budúce mamičky až 400 mg.

Omeleta plnená špenátom a šampiňónmi

mamičky Mega sila v maličkom hrášku

Hrášok je zelenina, v ktorej sa koncentrovalo veľké množstvo vitamínov, minerálov a vlákniny. Okrem iného však obsahuje jedinečnú kombináciu horčíka a zinku, ktorá je výnimočne dôležitá práve pre nastávajúce mamičky. K tejto účinnej dvojkombinácii si ešte pripočítajte vitamíny zo skupiny B, C, E, kyselinu listovú, karotén, stopové prvky fosfor, kremík, mangán a biotín, ktorý podporuje látkovú výmenu a stará sa o dostatočné energetické zásobovanie mozgu.
Tipy: Veľmi vhodným jedlom podporujúcim zdravie, je zmes hrášku s mrkvou. Mrkva totiž riedi množstvo vlákniny v strukovinách a tá je potom lepšie stráviteľná. Nemali by ste teda na ňu zabúdať ako na pravidelnú zložku stravu vašich detí. Zmes mrkvy a hrášku navyše obsahuje vitamín E a karotén, dva antioxidanty, ktoré sa perfektne doplňujú.
Telo najlepšie využije bielkoviny z hrášku, ak pripravený pokrm zajedáte pečivom. Bielkoviny nachádzajúce sa v obilninách totiž podporujú ozdravujúce schopnosti hrášku.
Ak máte chuť na sladké, vyskúšajte spolu s nami invenčný recept, ktorý sa počas 9 mesiacov možno stane pre vás skutočnou lahôdkou.

Hráškový puding

mamičky Brokolica proti rázštepu chrbtice plodu

Brokolica sa považuje za jednu z najzdravších zelenín vôbec. Nie je náchylná prijímať počas rastu dusičnany z pôdy, má vysoký obsah antioxidačného beta-karoténu, ktorý vo veľkej mierte pomáha znižovať množstvo voľných radikálov v tele. Tým rapídne klesá riziko cievnych ochorení, mŕtvice, šedého zákalu a dokonca rakoviny. Vedecké poznatky a výskumu preukázali, že pravidelná konzumácia brokolice chráni náš organizmus pred vznikom pľúcnych nádorov u fajčiarov, pred rakovinou hrubého čreva a maternice. Okrem toho pomáha organizmu lepšie znášať ionizujúce žiarenie. Obsahuje veľa železa a kyseliny listovej. Jej dostatok redukuje riziko rázštepu chrbtice plodu počas prenatálneho vývoja. Železo a kyselina listová okrem toho zohrávajú dôležitú úlohu aj pri anémii (chudokrvnosti).

Kuracie máso so zeleninou

Prajeme vám, milé mamičky, dobrú chuť!

-sm-

Save

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach