Čo vám o tele po pôrode nikto vopred nepovie

Tušíte, čo všetko sa po pôrode na tele mení?

Dieťa je zázrak, ale naše telo sa zmenilo v mnohom navždy. Tehotenstvo nie sú len kilá navyše, či väčšie bruško a prsia. Tu sú ďalšie fakty, ktoré o tele po pôrode nám pred tehotenstvom nikto nepovie. Samozrejme, netreba ich brať katastroficky, ale stojí za to sa na ne pripraviť. Navyše, každé telo je iné a rýchlosť zotavenia po pôrode sa je tiež individuálna záležitosť. Čo vám o tele po pôrode nikto vopred nepovie?

o tele po pôrode

Bruško sa zmení

Väčšina mamičiek má skúsenosti s bruškom, ktoré už nikdy nebude také, ako predtým. Diastáza priamych brušných svalov je častým problémom mamičiek po pôrode a dá sa riešiť cvičením, ktoré odporučí fyzioterapeut. Je to stav, keď kvôli silnému vnútrobrušnému tlaku dochádza k rozostúpeniu vnútorných brušných svalov. Stav sa dá riešiť aj operačne, ak je to nevyhnutné, väčšina žien takéto bruško však berie pozitívne a nerobí si z neho ťažkú hlavu – je to predsa talizman, ktorý nám zanechalo naše dieťatko. 

o tele po pôrode

Vlasy budú iné

Mnohé ženy majú skúsenosti s vypadávaním vlasov po pôrode a so zmenami ich textúry. Mení sa ich kvalita, stávajú sa tenšími a niektoré mamičky si všimnú aj prvé šediny. Doprajme si zdravú stravu a dostatok živím, ktoré sa odzrkadlia aj na pevnosti nechtov a kráse vlasov.

Problémy s únikom moču

Po tehotenstve trpia niektoré mamičky inkontinenciou – neželaným únikom moču. Tento stav zvyčajne do pol roka zmizne, ale je dobré pomôcť si cvičením Kegelovych cvikov.

Môžeme mať väčšiu nohu

Veľmi zaujímavé je, že tehotenstvo môže mať vplyv aj na veľkosť nášho chodila. Je to spôsobené hormónom, ktorý uvoľňuje väzy a ťarchou, ktorú sme pred pôrodom nosili. Chodidlo sa nielen predĺži o pár milimetrov, ale predovšetkým rozšíri. Zistíme to jednoducho – v starších topánkach, ktoré nám boli dobré sa budeme cítiť nepohodlne.

Zmení sa náš cyklus

Po pôrode môžeme mať iný cyklus, ako sme mali pred ním. Mnohé mamičky majú skúsenosti s podstatne silnejším krvácaním ako predtým.

Foto: https://stock.adobe.com