Dajte svojmu telu vydýchnuť po pôrode

Zanedbávať antikoncepciu po pôrode sa nevypláca. Tehotenstvo, pôrod a dojčenie sú pre ženu neuveriteľnou záťažou nielen po stránke fyzickej, ale aj psychickej. To, že dojčenie vás neochráni pred neplánovaným tehotenstvom, vám potvrdí každý gynekológ.Hormón prolaktín síce chráni dojčiace mamičky pred otehotnením, avšak jeho produkcia závisí od intenzity dojčenia – žena musí dojčiť bez prerušenia a aspoň šesťkrát denne, pričom dieťa nesmie byť kŕmené umelou výživou.

porod

Vhodná antikoncepcia
Predčasné ďalšie tehotenstvo by sa mohlo negatívne prejaviť nielen na samotnom tehotenstve, ale aj na zdraví dieťaťa v budúcnosti.  Riešením problému môže byť napríklad aj antikoncepcia  v podobe vnútromaternicového systému, ktorá je vhodná aj pre dojčiace mamičky. Teliesko vylučuje vo veľmi malých množstvách hormón, ktorý zahusťuje hlien v dutine maternice a tým zabraňuje prieniku spermií. Tento druh antikoncepcie sa zavádza ambulantne a žena ho môže mať až päť rokov, čo jej dáva možnosť plánovať tehotenstvo podľa vlastného rozhodovania. Zároveň je však možné pri zmene plánov si dať teliesko vybrať gynekológom.

pord

Výhody vnútromaternicovej antikoncepcie
Výhodou vnútromaternicovej antikoncepcie je, samozrejme, aj pohodlnosť, ktorú poskytuje. Žena nemusí denne myslieť na to, či už prehltla tabletku alebo ešte nie, čo je zaiste pre mamičky, ktoré sú zaneprázdnené svojím bábätkom, veľmi reálne.

Antikoncepcií je v súčasnosti na trhu veľké množstvo, ale len málo z nich je vhodných pre dojčiace mamičky. Väčšinou sú to len telieska, či už s obsahom alebo bez hormónu. Pred ich užívaním je nevyhnutné sa poradiť s gynekológom. V prípade, že by sa žena rozhodla pre vnútromaternicovú antikoncepciu, musí lekár pred zavedením vykonať gynekologické vyšetrenie, vrátane vyšetrenia prsníkov a vylúčenia tehotenstva. Odporúča sa aj vyšetrenie na vylúčenie infekcie krčka maternice a ak to je nevyhnutné, aj vyšetrenie pohlavne prenosných chorôb. Dôležitým faktorom pri zavedení telieska je poloha a veľkosť maternice pacientky. Vnútromaternicové telieska sa zväčša môžu začať užívať bezprostredne po skončení šestonedelia.

Ako vidno, dnešné moderné mamičky, na rozdiel od svojich mám, majú už oveľa viac možností ako plánovať bez obáv svoje tehotenstvá a rozrastanie sa rodiny. Napriek tomu, skúsenosti zo života ukazujú, že nestačí, ak na ochranu pred neplánovaným tehotenstvom myslí iba žena, ale že pochopenie by mal prejaviť aj partner. Svedčí o tom aj príbeh jednej z nás…

Keď partner nemá pochopenie
O tom, že k rodičovstvu by obaja partneri mali pristupovať zodpovedne a že partner by mal byť ku svojej partnerke ohľaduplný, svedčí aj prípad pani Zuzky, mladej mamičky, troch detí, ktoré porodila neplánovane, sotva rok a čosi po sebe. Stalo sa tak preto, lebo manžel jej antikoncepciu zakázal a on sám sa o žiadnu ochranu nepostaral. Navyše, Zuzka verila, tak ako mnoho iných žien, že kým dojčí, nemôže otehotnieť. Samozrejme, že otehotnela, a tak sa po treťom dieťati rozhodla, že ochranu pred otehotnením zoberie do vlastných rúk a manželovi radšej nič nepovie. Zašla teda za svojím gynekológom, poradila sa s ním a nechala si zaviesť vnútromaternicové teliesko. Všetko bolo v poriadku, Zuzka nemala žiadne problémy, jej organizmus sa konečne mohol začať zotavovať po troch rýchlo po sebe nasledujúcich tehotenstvách a venovať sa trom deťom a domácnosti. Všetko by bolo fajn, keby jej po uplynutí stanovenej doby lekár nemusel vnútromaternicové teliesko vybrať, s odporúčaním, aby si teraz na istý čas buď zvolila iný druh antikoncepcie, alebo aby manžel používal ochranu.  Keďže sa však Zuzka manželovi nezdôverila ani s tým, že po dlhú dobu mala zavedené vnútromaternicové teliesko, pretože ju časté tehotenstvá veľmi vyčerpávali a už ani netúžila mať ďalšie deti, neodvážila sa mu zdôveriť  ani s tým, že by v súčasnosti mal byť pri pohlavnom styku opatrnejší. Než sa k tomu odhodlala, v krátkom čase po vybratí vnútromaternicového telieska znovu otehotnela a čakala už štvrté dieťa. Manžel, ktorý už pomaly začínal mať pochybnosti o svojej mužnosti, sa síce veľmi potešil, ale Zuzka sa tentoraz už rozhodla definitívne: Keď porodí svoje štvrté dieťatko, zoberie rozhodnutie do vlastných rúk, pretože manžel sa skutočne nespráva zodpovedne – ani voči nej, ani voči deťom, ktoré majú, alebo ešte len budú mať.  Tehotenstvo i pôrod, našťastie, dopadli dobre a po skončení šestonedelia sa Zuzka pobrala poradiť za gynekológom, ktorý jej poradil vhodný spôsob ochrany pred nežiadúcim tehotenstvom. Škoda, že tak neurobila už skôr a že sa nemohla slobodne rozhodnúť, či si  ďalšie tehotenstvo vôbec želá…

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach