SPÄŤ
Tehotenstvo

Dokázané: Tehotenstvo nezvyšuje hmotnosť dlhodobo!

Od: Henrieta Karabova 10.7.2018
1 Hviezda2 Hviezdy3 Hviezdy4 Hviezdy5 Hviezd Ohodnoťte článok
Loading...

Aj vy sa desíte toho, že po prvom, druhom, či treťom tehotenstve už nikdy nebudete mať peknú postavu? Čoraz viac žien je dôkazom toho, že tehotenstvo nemusí súvisieť so zhoršením vzhľadu na celý zvyšný život. Je jasné, že pár mesiacov po pôrode nemôžeme vyzerať ako manekýnky, ale telo ďalej pracuje a keď mu i my v tom pomôžeme nemáme sa čoho obávať.

Tehotenstvo nezvyšuje hmotnosť

Navždy škaredá?

Väčšina žien je presvedčených, že po pôrode – bez ohľadu na jeho poradie – už bude navždy vážiť viac ako pred otehotnením. Tehotenstvo však nie je rozlúčka s optimálnou hmotnosťou, ani s krásou. Touto otázkou sa zaoberal aj nový výskum odborníkov z University of Canberra ukázal, že problém je v čomsi inom. O čo ide?

Priberáme z úzkostí a depresie

Tehotenstvo, vynosenie plodu a pôrod ako také, ani hormonálne zmeny nesúvisia s dlhodobými zmenami hmotnosti, ako si mnohé myslíme. Spôsobuje to čosi iné: problémy nájsť si zamestnanie, depresie, úzkostné stavy, negatívne pocity mamičiek z toho, že sú na všetko samy a sú odrezané od spoločnosti, zatvorené medzi štyrmi stenami s večne plačúcim, či čosi vyžadujúcim dieťaťom. Tieto faktory omnoho intenzívnejšie ovplyvňujú hmotnosť žien po pôrode, a to i dlhodobo, pretože neraz pretrvávajú celé roky, minimálne kým dieťa nenastúpi do školy.

Vzdelanie a pravidelné cvičenie

Zistenie, že tehotenstvo ako také nezodpovedá za dlhodobý prírastok na váhe mamičiek šokoval aj samotných výskumníkov. Nižší prírastok na váhe mali dokázateľne mamičky s vyšším vzdelaním a ženy, ktoré boli zvyknuté pravidelne cvičiť a zdravo sa stravovať. Rovnako, už počas tehotenstva viac stravy prijímali ženy, ktoré neboli stotožnené s novou úlohou matky alebo mali vlastné psychické problémy.

Vysoké nároky

Čoraz viac mladých žien trpí úzkostnými stavmi a depresiami, na čo má neodmysliteľný vplyv stresujúce životné prostredia, ale aj nároky, ktoré sú dnes na mladé ženy kladené. Okrem toho, aby zvládali kariéru a zarobili na živobytie, veľký stres ženám robí spoločenský tlak na ich vzhľad. Kedysi, keď neboli sociálne siete takto silné tlak neexistoval, ženy neboli neustále nereálne porovnávané a boli aj spokojnejšími matkami. Zaoberali sa tým, čo je dôležité, navyše, stres sa neprenášal na deti.

Dieťa potrebuje málo

Odborníci upozorňujú mamičky, že nie je nevyhnutné počas tehotenstva veľa pribrať, ani veľa jesť.  Predstavme si, že na to, aby sme vyživili plod potrebuje naše telo len 300 kalórií navyše! Prejedať a jesť za dvoch teda rozhodne netreba. Samozrejme, aj druhá strana mince je zlá – na diétovanie by sme počas tehotenstva mali rozhodne zabudnúť.

Záver? Je úplne normálne, že počas tehotenstva narastie naša hmotnosť, ale to neznamená, že ju po pôrode nestratíme. Práve naopak! Nebojme sa a pozrime sa koľko žien v okolí je príkladom! A to nehovoríme o celebritách s vyretušovanými fotkami. Stačí zdravá strava, pohyb a radosť zo života!

-sz-

womangalérie VŠETKY