Imunita v tehotenstve: Ako ju môžeme posilniť?

Choroby nikdy nie sú príjemné, ale počas druhého stavu môžu byť aj nebezpečné. Podpora zdravia v tehotenstve má preto špeciálny význam. Navyše, tehotenstvo mení imunitný systém, aby umožnil dieťaťu bezpečne rásť a rozvíjať sa. Bohužiaľ, tieto zmeny môžu tiež spôsobiť, že sme náchylnejšie na ochorenia, špeciálne niektoré vírusové, bakteriálne a parazitárne infekcie.

Ako si môžeme pomôcť aby naša imunita v tehotenstve bola v špičkovej kondícii?

imunita v tehotenstve
www.shutterstock.com

Očkovanie proti chrípke v tehotenstve

Očkovanie proti chrípke je počas tehotenstva nielen možné, ale aj vhodné. Vírus chrípky môže u tehotnej ženy spôsobiť omnoho závažnejší priebeh ochorenia ako u ženy, ktorá nie je v druhom stave. Navyše, neohrozuje len matku, ale aj plod. Rastie riziko predčasného pôrodu a u matky môžu vzniknúť komplikácie v podobe nebezpečnej vysokej horúčky a zápalu pľúc.

Zdravé stravovanie

Imunita v tehotenstve je aj záležitosťou stravovacích návykov. Snažme sa dodržiavať zásady zdravej stravy, nepreháňať to so sladkosťami, vyprážanými a inak nezdravými potravinami. Dbajme o dostatočný prísun vitamínov a minerálov, najmä vitamínu C, kyseliny listovej, v zime i vitamínu D. Vhodné je dopĺňa omega-3 mastné kyseliny. O špeciálnych potrebách výživových doplnkov sa individuálne porozprávajme so svojím lekárom.

Dostatok spánku

Podpora zdravia v tehotenstve si vyžaduje aj dostatok relaxu a spánku. Snažme sa nestresovať, nepríjemné a náročné povinnosti prenechajme na iných. Ak máme deficit spánku, priamo to ohrozí aj schopnosť nášho tela brániť sa voči ochoreniam.

Cestujme s rozumom

Preplnené stanice, či letiská sú vždy zdrojom mnohých choroboplodných zárodkov. Časté cestovanie môže preto zaútočiť aj na imunitný systém budúcej mamičky. Ak musíme cestovať, dbajme o dostatočnú hydratáciu, vždy majme so sebou lekárske záznamy, aby nás v prípade potreby mohol miestny lekár vyšetriť či ošetriť. V posledných mesiacoch tehotenstva sa cestovaniu letecky radšej vyhýbajme, je pre telo neprirodzené a zaťažujúce.