Inkontinencia po pôrode? Toto potrebujete vedieť!

Nekontrolovateľný únik moču, inkontinencia sa najčastejšie spomína v súvislosti so starobou. Nejedna žena však zažije tieto nepríjemné stavy podstatne skôr – po pôrode alebo pri menopauze, prípadne v stresujúcich momentoch.

Viete, že tretina žien vo veku nad 18 rokov trpí inkontinenciou?

Inkontinencia po pôrode

Čo je dobré vedieť o tomto probléme?

Rozhodne na ňu netreba pozerať s rozpakmi a ostychom, dôležité je, aby sme sa s problémom čo najskôr zverili odborníkom. Inkontinenciou po pôrode trpeli i slávne mamičky a našťastie má tendenciu sa upraviť. Citliví močový mechúr znamená neúmyselný únik moču a objavuje sa vtedy, keď sú svaly a nervy panvového dna oslabené. Príznaky závisia od typu citlivosti močového mechúra.

Aké sú príčiny tohto nepríjemného stavu?

Tehotenstvo a pôrod – počas tehotenstva a pôrodu môže dôjsť k oslabeniu svalov panvového dna alebo zvierača, ktorý udržiava močovú rúru zatvorenú. Svaly môžu ochabnúť aj kvôli tlaku dieťaťa na panvové dno.

Menopauza – Pokles hladiny estrogénu môže spôsobiť aj citlivý močový mechúr. Ženy, ktoré prechádzajú obdobím menopauzy sa preto môžu stretnúť s problémom inkontinencie.

Nadváha – Aj nadváha a obezita sú faktory, ktoré môžu spôsobiť nekontrolovaný únik moču. Je to tlakom na svalstvo močového mechúra a panvového dna.

Náročné športy – špeciálne silové športy môžu viesť k úniku moču, ale len počas cvičenia. Je to dôsledok nadmerného zaťaženia močového mechúra.

Ako problém riešiť?

V prvom rade sa porozprávajme o svojom stave s lekárom. V žiadnom prípade však neuvažujme tak, že keď obmedzíme pitie obmedzíme aj riziko úniku moču. Takto si môžeme navodiť dehydratáciu a množstvo problémov, ktoré s ňou súvisia. Vyhnime sa však alkoholu, kofeínu a močopudným jedlám a nápojom.

Posilňujme svaly panvového dna

Trikrát denne alebo častejšie sa zamerajme na cvičenie svalom panvového dna. Kegelove cviky vedú k ich posilneniu, a zmiernia riziko úniku moču. Cvičte kdekoľvek a kedykoľvek, keďže to nie je vidno, môžete aj v MHD, či počas porady v práci alebo doma pri varení.

Dodržiavajme denný režim návštevy toalety

Pripravme si plán, kedy počas dňa pôjdeme na toaletu, aby nenastala situácia, že máme plný močový mechúr a nemáme možnosť ho ísť včas vyprázdniť.

Citlivý mechúr počas tehotenstva

Ak náš problém s únikom moču nastal v tehotenstve ale po pôrode, nemusíme sa obávať. V drvivej väčšine prípadov do polroka odznie a existuje spôsob, ako si pomôcť. Opäť sú to spomínané Kegelove cviky posilňujúce svaly ovládajúce močový mechúr a zvierač. Pravidelné denné cvičenie čoskoro prinesie osoh. Vhodné je vyhnúť sa namáhavým aktivitám, behu, cvičeniam pri ktorých dochádza k prudkému dopadu, či doskoku na zem, zdvíhaniu ťažkých predmetov. Zo športov sú pri inkontinencii vhodné – chôdza, joga, plávanie, jazda na bicykli.

-sz-

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach