Jemný cisársky rez

Vo svete rastie obľuba nového typu. Cisársky rez, ktorý sa nazýva aj miernymi alebo jemnými. Po takomto špeciálnom pôrode je totiž novorodenec položený na hruď matky. Pri klasickej sekcii lekári berú dieťatko hneď od matky preč a pokračujú v operácii.

Kým ju šili, dojčila

Obhajcovia jemného cisárskeho rezu tvrdia, že takýto spôsob pôrodu zlepšuje interakciu medzi rodičom a dieťaťom a pomôže rozbehnúť dojčenie. Dieťa podľa nich položenie na hruď matky upokojí, stabilizuje jeho srdcovú frekvenciu a teplotu. Jedna zo žien, ktorá podstúpila takýto pôrod – Daniela  si nemôže vynachváliť prvé pocity po pôrode. Kým ju lekári ešte zašívali a ona ležala na operačnom stole, mohla sa svoje dvojčatá privinúť na hrudi a poskytnúť im prsník. Táto mamička hovorí, že bol to najintímnejší zážitok, aký matka môže zažiť. A žena, ktorá zažila svoje dieťa na hrudi hneď po pôrode, s ňou môže len súhlasiť.

cisarsky rez

Poľudštený cisársky rez

Hlavným propagátorom jemného cisárskeho rezu je profesor Nick Frisk z Imperial College v Londýne. Začal uprednostňovať tento spôsob pôrodu, keď začal prudko stúpať počet cisárskych rezov. „Uvedomil som si, že cisárske rezy boli vždy vykonávané istým spôsobom, pretože sa jednoducho tak vždy robili, ale dajú sa robiť aj inak – tak, aby sa rodičkám páčili,“ obhajuje svoj „vynález“ v magazíne The Guardian. Nie všetci lekári však majú na tento nový spôsob pôrodu pozitívny názor, sú i mnohí kritici.

Ochrana pred depresiami

Nejedna žena trpí po klasickom pôrode cisárskym rezom úzkosťou, že svoje dieťa ani nevidela, ani necítila. Zväčša ho uvidí až niekoľko hodín od pôrodu, podľa toho ako sa jej darí. „Keby mi vzali deti preč, bolo by to desivé. Ja som bola schopná Sophiu dojčiť na operačnom stole, kým ma zašívali. Všetko šlo dobre. Ďalšia mamička, ktorá rodila podobným spôsobom tiež nešetrila slovami chvály. Povedala, že táto metóda pôrodu sa jej zadala omnoho prirodzenejšia ako tradičný postup. „Bolo skutočne pekné môcť držať svoje dieťatko a cítiť ho…,“ povedala pre zahraničné médiá.

Príjemné aj pre dieťa

Psychológovia tiež nahrávajú jemnejšiemu cisárskemu rezu, pretože kontakt novorodeniatka s matkou ho upokojí, ubezpečí, že je všetko v poriadku. Dodnes nevieme presne, čo všetko pri pôrode musí novorodenec prežívať a ako to vníma, jasné je, že je to veľká dávka stresu. Už len keď si zoberieme fakt, že dieťatko vychádza z tmavého teplého a mäkkého prostredia do presne opačného – chladnejšieho, plne osvetleného.

Obojstranne prospešné

Okamžitý kontakt dieťaťa a mamičky koža na kožu je aj pre ubolenú matku veľmi dobrým liekom. Okrem toho, že takto dôjde k lepšej podpore dojčenia, mamička nadobudne veľmi blízky vzťah k svojmu dieťatku. Je dokázané, že ženy, ktoré dieťatko dojčili už na pôrodnom či operačnom stole, alebo si ho mohli aspoň privinúť na hruď, majú podstatne nižšie riziko popôrodných depresií ako mamičky, ktorým boli deti po pôrode zobrané.  Kontakt koža na kožu a prvý pohľad na čerstvo narodené dieťatko sú pre každú mamičky nezabudnuteľnými nádhernými spomienkami.

-sz-

Save

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach