Mám iba jedno želanie: chcem zdravé dieťa!

Vidieť tehotnú nevestu dnes nie je žiadna rarita. Dokonca aj svadobná móda ráta so šatami pre krásne guľaté bruško. Nie ako voľakedy, keď sa „zadarilo“ a bolo treba konať rýchlo, kým nič nevidieť. No všimli ste si, že sobášenie sa pre „musenie“ akosi vymizlo? Čím to len bude?!

Zdá sa, že časy, kedy sa páry sobášili, lebo „museli“, ergo žena otehotnela a veci bolo treba dať rýchlo do poriadku, sú definitívne preč. Áno, mnohí žijeme bez sobášneho listu. To je jedna z príčin. Iní sa sobášia, až keď už majú dieťa či dokonca niekoľko. To je ďalšia príčina. No stále je aj dosť takých, ktorí najskôr postavia dom, zasadia strom – teda robia veci podľa starodávneho poriadku -, a potom chcú počať. Lenže mesiace ubiehajú, rok sa s rokom stretne a stále nič…

Z milovania sa stáva otrava, každý ďalší menzes znamená sklamanie, stres a obavy. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) má v súčasnosti problémy s počatím dvadsať percent párov. A každý rok k nim pribudnú asi dva milióny žien, ktorým sa nedarí otehotnieť.

chcem zdravé dieťa

Zrelá ako víno, ale…

Možno aj vy patríte medzi ne, tých niekoľko žien, ktoré sú úžasné, vitálne a boli by perfektnými mamami, keby… poznáte. Problém s počatím sa už dávno nevníma iba ako ženský (našťastie), napriek tomu sa ženy s neschopnosťou otehotnieť trápia o čosi viac ako muži. V génoch totiž majú zakódovanú potrebu, nutnosť, naplnenie zmyslu života v jeho pokračovaní cez ďalšieho človiečika. Nie preto, že dieťa potrebujú, aby mali koho ľúbiť. Nie preto, že dieťa potrebujú, aby sa cítili ženami. Ale preto, aby splnili svoju hlavnú životnú misiu – nájsť vhodného muža, s ktorým budú mať životaschopné a zdravé dieťa.

Žena sa preto toľko umára, keď sa jej nedarí otehotnieť. Spochybnený je vlastne jej život. Celú svoju predchádzajúcu kariéru a školy, a „žúrky“, a noci strávené po baroch by okamžite menila za voňavý uzlíček. Áno, kedysi počula o tom, že odkladať tehotenstvo na neskoršie môže znamenať problém. Trochu menej vnímala ďalší kontext, a síce, že žena zreje ako víno, ale spolu s ňou zrejú a postupne prezrievajú (starnú) jej vajíčka. Na rozdiel od mužov, ktorí sú schopní až do smrti tvoriť nové spermie, žena má svoje reprodukčné bunky dané už pri narodení a s pribúdajúcimi rokmi ubúda ich počet aj vitalita. Prepočula to s vedomím, že medicína napreduje a dokáže aj nemožné!

Bude zdravé?

Samozrejme, pomoc pri počatí, rovnako ako starostlivosť o tehotnú sú dnes niekde úplne inde ako pred desiatimi, dvadsiatimi, x-rokmi! Napriek tomu sa aj ženy, ktoré otehotneli – či už bez problémov, s problémami, alebo s pomocou – strachujú: „Bude to malé, ten vymodlený poklad, zdravý? Veď už nemám dvadsať a s pribúdajúcimi rokmi stúpa aj šanca, že nebude v poriadku…“ Tehotná, netehotná, akoby ani nebolo možné mať pokoj…

Ale je. Aj vďaka tomu spomínanému pokroku medicíny a vedy. Na Slovensku sa už tiež robí niekoľko testov, ktoré môžu žene v očakávaní pomôcť upokojiť sa alebo odhaliť prípadné choroby. A vôbec pritom netreba podstupovať odber plodovej vody. „Ženy amniocentézu, teda odber plodovej vody, v ktorej sa nachádzajú napríklad kúsočky kože ich dieťatka – materiál vhodný na genetické vyšetrenia, často veľmi zvažujú. Ani nie tak pre bolestivosť, v zásade je to iba pichnutie ako pri injekcii, ale najmä preto, že potom treba tri až štyri týždne čakať na výsledky. A to je obrovský stres pre budúcu matku, jej okolie a, samozrejme, aj pre dieťatko,“ hovorí RNDr. Iveta Černáková, PhD., genetička z bratislavského genetického laboratória ReproGen.

chcem zdravé dieťa

Stačí niekoľko dní

Dobrá správa je, že na výsledky vyšetrení prípadných základných genetických porúch, teda na odpoveď na otázku, či bude bábo zdravé, stačí počkať niekoľko dní. A to už od desiateho týždňa tehotenstva! Nie je nutné čakať na výsledky ultrazvukového vyšetrenia či skríningových testov. Alebo naopak, netreba čakať na výsledky kultivácie odobratej vzorky plodovej vody v piatom mesiaci tehotenstva, keď už predtým mohli niektoré vyšetrenia naznačovať odchýlky. Opakujeme, naznačovať, pretože to ešte vôbec nič neznamená. Pre zdravie dieťatka je rozumné nepredbiehať udalosti a pre upokojenie mamy a jej okolia si dať radšej urobiť spomínané, konečne aj na Slovensku dostupné testy.

O čo ide? Odpovedá genetička I. Černáková: „V našich laboratóriách robíme napríklad neinvazívny prenatálny test z krvi tehotnej ženy, v ktorej cirkulujú krátke fragmenty DNA plodu. Pochádzajú z plodových obalov a hoci ich nie je veľa, spolu tvoria kompletnú genetickú výbavu plodu, teda jeho genóm. Vďaka novým technológiám vieme zistiť, či nechýbajú, alebo sa, naopak, nevyskytujú opakovane tie chromozómy, ktoré môžu spôsobovať niektorú z porúch, ako napríklad Downov či Turnerov syndróm.“

Chromozómové anomálie plodu sa dajú odhaliť bez toho, aby žena absolvovala amniocentézu. Stačí trochu krvi, a potom sa pár nocí (ne)vyspať pri čakaní na výsledky. „Je to naozaj veľký pokrok v zisťovacích metódach a dobrá správa pre tehotné ženy. Test PrenatalSafe Karyo je prvým testom v Európe, ktorý dokáže odhaliť numerické aj štrukturálne anomálie všetkých chromozómov v genetickej výbave plodu. Ponúka tak informáciu, ktorá bola doteraz dostupná len na základe genetického vyšetrenia buniek plodovej vody získaných amniocentézou,“ nešetrí nadšením genetička.

chcem zdravé dieťa

V pohode a bez stresu

Neinvazívne prenatálne testy sú prioritne určené pre tie budúce mamičky, ktorým lekár ultrazvukom zistil, že plod sa nevyvíja celkom, ako sa má, budúcim mamičkám, ktoré čakajú dieťatko po svojich 35. narodeninách (nezáleží, koľko narodenín odvtedy absolvovali), budúcim mamičkám s nie práve optimálnymi výsledkami skríningových testov, teda výsledkov z prvého a druhého odberu krvi, ako aj budúcim mamičkám, ak sa v rodine z jednej či druhej strany vyskytli nejaké genetické poruchy. A, samozrejme, budúcim mamičkám, ktoré si chcú svoje tehotenstvo užívať v pohode a bez stresu.

chcem zdravé dieťa„Výsledky neinvazívnych testov, ako je napríklad PrenatalSafe a najmä PrenatalSafe Karyo, vedia odpovedať na otázku, či má plod v poriadku chromozómy spôsobujúce rôzne poruchy a syndrómy, a upokojiť budúcich rodičov. Rovnako vedia dať odpoveď na otázku o pohlaví dieťatka oveľa skôr, ako je to viditeľné a jednoznačne rozoznateľné na ultrazvuku,“ hovorí RNDr. Iveta Černáková z ReproGenu. „Samozrejme, treba dodať, že tieto testy sú skríningové, nie diagnostické. To znamená, že prípadný abnormálny nález je potrebné overiť genetickým vyšetrením z buniek plodovej vody získanej amniocentézou alebo z buniek choriových klkov.“

Mýtus, ktorý patrí minulosti

Celé storočia bolo zvykom ukazovať prstom na ženu, pokiaľ manželia nemali deti. To ona za to môže! Ona je príčinou! Neplodná, nehodná! Pokrok medicíny a vedy však odhalil, ako to je naozaj. Podľa údajov WHO pripadá asi 40 % prípadov neplodnosti na plecia ženy a rovnakých 40 % na mužské ramená (či iné časti tela). Vo zvyšných 20 % ide buď o problém na oboch stranách, alebo o neznámu príčinu.

Môžete mať dojem, že počať a porodiť zdravé dieťa je takmer nadľudská námaha. Nedajte sa zmiasť ani odradiť, určite nie je. No je dobre, že zároveň so znižovaním schopnosti ľudstva privádzať na svet deti prichádzajú aj medicínske riešenia problémov. Chce to pokoj, nohy v teple (pri sebe byť celkom nemusia) a hlavne to chce nezatvárať si oči pred realitou. Ak je problém, treba zistiť jeho príčinu, a potom riešiť tak, ako sa dá. A ak problém nie je, netreba si ho zbytočne vyrábať.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach