Migréna v tehotenstve: Môže spôsobiť predčasný pôrod?

Mnoho z nás v tehotenstve trpí častými bolesťami hlavy. Migréna je často spojená s nevoľnosťou, rozmazaným videním a bolesti sú zvyčajne silnejšie. Ťažké záchvaty migrény vedia poriadne vyplašiť. Môžu ohroziť naše tehotenstvo?

migréna v tehotenstve
https://www.shutterstock.com

Migréna postihuje približne štvrtinu žien v plodnom veku. U mnohých z nich sa počas tehotenstva zhoršuje. Jeden z výskumov ukázal, že ženy, ktoré majú migrénu, sú počas tehotenstva vystavené väčšiemu riziku mnohých problémov, ako sú nevoľnosť, zvracanie, dehydratácia a dokonca rastie riziko predčasného pôrodu.

Samotná migréna pôrod nevyvolá, ale…

Samotná migréna nespôsobí predčasný pôrod, ale stavy a stres, ktorý spôsobuje môžu byť vážnym faktorom zapríčiňujúcim predčasný pôrod. Zvládnuť ťažké záchvaty migrény, nevoľnosť, zvracanie a dehydratáciu je náročné. Preto je dôležité, aby ste sa poradili s lekárom. Migréna spojená s ťažkým zvracaním spôsobuje najvyššie riziko predčasného pôrodu, a to práve kvôli dehydratácii, ktorá je jej výsledkom. V takýchto prípadoch je vhodná hospitalizácia a rehydratácia infúziami.

Pohyby pri zvracaní

Nielen dehydratácia, ale aj pohyby, ktoré vyvoláva zvracanie v našom bruchu môžu primäť dieťatko, aby s posunulo nižšie do pôrodných ciest. Je to prakticky nechcené cvičenie telesného jadra – násilné a neprirodzené. Výsledkom v pokročilejších štádiách tehotenstva môže byť reálne spustenie pôrodu, zosilnenie kontrakcií, ale tiež intenzívne bolesti chrbta.

Migréna v tehotenstve – sama o sebe – nemusí byť teda vôbec hrozbou predčasného pôrodu a už vôbec nie potratu. Dôležité je však, udržať ju pod kontrolou, aby nezasahovala do nášho zdravotného stavu – psychického ani fyzického tak, že by mohla spôsobiť tehotenské komplikácie. V tom prípade čo najskôr kontaktujte svojho gynekológa a poraďte sa s ním. Mnohé tehotné migreničky používajú spánkovú masku, aby lepšie zvládli ťažké stavy. Samozrejmosťou je dostatok oddychu v tichej temnej miestnosti. Doprajme si stravu bohatú na minerály a vitamíny. Pomocníkom môže byť aj magnézium a vitamín B6.