Môže zelený čaj pomôcť otehotnieť?

Čoraz viac párov má problémy splodiť dieťa, a tak nečudo, že hľadáme spôsoby, ktoré by otehotnenie uľahčili. Veľmi často sú však tieto metódy diskutabilné, ak nie priamo smiešne. Či už  je to napríklad metóda, ktorá sa ešte aj dnes klebetí medzi ženami a hovorí o tom, že ak chceme otehotnieť mali byt sme po sexe mať istí čas nohy zdvihnuté do výšky alebo že sa nemáme sprchovať zospodu, či robiť prudké pohyby. Niektoré mýty hovoria aj o potravinách, ktoré by sme mali alebo naopak nemali jesť, ak chceme počať. O niektorých z nich boli dohady aj na odbornej úrovni. Napríklad taký zelený čaj… pomôcť otehotnieťZdravý, ale…
Zelený čaj je známy svojimi pozitívnymi účinkami na naše zdravie, a preto mnohí očakávali, že bude mať dobrý vplyv aj na zvýšenie šance udržať plod a všeobecne otehotnieť. Je síce pravdou, že v zelenom čaji sa nachádzajú zlúčeniny, ktoré poskytujú niektoré ochranné výhody nášmu organizmu, ale pokiaľ ide o percento úspechu otehotnenia, nezvyšujú ho.

Diskutabilné výsledky
Zelený čaj obsahuje chemické látky, nazývané polyfenoly. Na základe viacerých bádaní by práve tieto látky mali pôsobiť ako antioxidanty, teda látky, ktoré chránia bunky tela pred poškodením – teda ja pred vznikom rakoviny a ďalších ochorení. Výživový doplnok, ktorý obsahuje výťažok zo zeleného čaju a obsahuje celý rad minerálov, vitamínov a tiež kyselinu listovú, ktorej je práve počas otehotnenia a tehotenstva pripisovaný veľký význam, môže byť pri otehotnení prospešný, ale zelený čaj sám o sebe ani nie. I keď niektoré štúdie potvrdili pozitívnu súvislosť konzumovania zeleného čaju a schopnosti rýchlejšie otehotnieť, boli to zväčša len malé a nedokonalé štúdie, a preto sú ich výsledky diskutabilné. Iné štúdie zase potvrdili negatíva – takže pravda je, ako zvyčajne, niekde uprostred.

Škodlivý kofeín a kyselina trieslová
Diskutabilnosť pozitívneho vplyvu zeleného čaju na otehotnenie vyplýva aj z iného. Obsahuje síce látky, ktoré sú telu prospešné, ale aj kofeín a kyselinu trieslovú. Obe tieto látky súvisia s problémami s otehotnením a tiež so zvýšeným rizikom potratu – samozrejme, ak ich konzumujeme vo väčších množstvách. Jedna-dve-tri šálky zeleného čaju denne neublížia, s viacerými však už opatrne.  V každom prípade netreba bagatelizovať fakt, že zelený čaj zvyčajne obsahuje podstatne menej kofeínu ako čaj čierny alebo káva.

Ako je to s obsahom kofeínu
Šálka zeleného čaju priemerne obsahuje približne 20 mg kofeínu, šálka čierneho čaju dvojnásobok. A ako to je v prípade kávy? Tu sú čísla podstatne vyššie. Šálka priemernej uvarenej kávy obsahuje približne 120 miligramov kofeínu, instantnej 70 miligramov. Niektoré špeciálne druhy kávy obsahujú dokonca až 300 miligramov kofeínu, čo môže byť pre otehotnenie a udržanie plodu už skutočne veľmi nebezpečné.  Pred plánovaním tehotenstvom a počas neho by sme rozhodne mali obmedziť príjem kofeínu pod 300 miligramov denne, optimálne pod 150.

Radšej k odborníkovi
Ak sa teda snažíte otehotnieť, ale márne a trvá vám to už dlhšie ako jeden rok, neskúšajte radšej žiadne domáce finty a rady starých mám, ale obráťte sa priamo na gynekológov a špecialistov v oblasti plodnosti a otehotnenia. Na základe jednoduchých testov dokážu zistiť, či a aký problém máte a odporučiť vám najlepšiu pomoc.

-sz-

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach