SPÄŤ
Tehotenstvo

Mužské plody reagujú na stres matky citlivejšie

Od: Sabína Zavarská 7.12.2017
1 Hviezda2 Hviezdy3 Hviezdy4 Hviezdy5 Hviezd Ohodnoťte článok
Loading...

Verili by ste, že ekonomická kríza môže mať vplyv na pôrodnosť? Ani nie tak pokiaľ ide o množstvo narodených detí, ale na ich pohlavie. Nakoniec, odborníci tvrdia, že podobne vplývala na rodenie detí i počas vojen a iných krízových čias. Keď nebolo, čo poriadne do úst a vládla nezamestnanosť. Ako? Čítajte!

Mužské plody

Pohlavná nerovnováha

Ekonomická kríza a dlhodobá nezamestnanosť má veľmi vážne spoločenské dôsledky ešte dlhé roky po návrate prosperity a ekonomického rastu. Je to spôsobené i takým zaujímavým faktorom, akým je takzvaná pohlavná nerovnováha.

 

Prečo vzniká?

Pôrodníci zistili, že v ťažkých časoch a aj počas ostatnej ekonomickej krízy sa rodí o dosť viac dievčat ako chlapcov a vzniká veľká pohlavná nerovnováha. K vychýleniu pomeru v prospech ženského pohlavia dochádza preto, že v období krízy sa v ženách tvorí viac stresového hormónu, ktorý vyvoláva spontánny potrat u mužského embrya alebo plodu.

Sú dievčatá silnejšie?

Ako vieme, stres je veľmi nebezpečný počas tehotenstva, najmä počas prvých troch mesiacov, avšak i na konci tehotenstva môže spôsobiť urýchlenie pôrodu. Predčasný pôrod alebo iné problémy. Zaujímavý je fakt, že práve embryo s mužským pohlavím je chúlostivejšie a ešte nenarodení chlapci reagujú citlivejšie na stres, ktorý prežíva ich matka. Dievčatká, naopak, aj stresujúce obdobie, ktoré prežíva ich matka v tehotenstve, často prekonajú bez problému.

Evolučný význam

Tento mechanizmus, na základe ktorého sa rodí viac dievčat, má podľa odborníkov evolučný význam. Predpokladajú, že sa vytvoril u našich predkov, žijúcich v prírode: v období prírodných katastrof a nedostatku potravy rodili viac dievčat, pretože dievčatá sú odolnejšie a potrebujú pre svoju výkonnosť menej potravy ako chlapci. Takže na druhej strane mali aj väčšiu šancu prežiť. Ako však bude svet vyzerať o niekoľko desaťročí či storočí, keby kríza pokračovala ďalej, radšej nemyslime. Z mužov by sa veľmi pravdepodobne stal „nedostatkový tovar“.

Ďalšie vplyvy stresu

Stresové hormóny u tehotnej ženy ovplyvňujú aj ďalšie dôležité hodnoty, akými sú napríklad hmotnosť plodu. Opäť sa však ukázalo, že citlivejšie reagujú chlapci – stresové hormóny matky znižujú pôrodnú váhu chlapcov. Keď ich má žena v tele priveľa, dochádza dokonca k zmenšovaniu plodu, nízkej pôrodnej hmotnosti a menšej odolnosti novorodených chlapcov. Navyše z tohto dôvodu aj častejšie umierajú ako dievčatá. Samozrejme, na stres počas tehotenstva si treba dávať pozor i v prípade, že viete o tom, že čakáte dievčatko. Navyše stres škodí nielen plodu, ale i vám a nielen počas tehotenstva, ale i v bežnom stave. Istá dávka stresových hormónov je pre telo potrebná, ale ich nadmerné množstvo pôsobí jednoznačne negatívne. Takže vždy po stresujúcom dni, prípadne viacerých, si doprajte aktívny kvalitný oddych a vyventilujte sa.

womangalérie VŠETKY