Mýty o plodnosti

Mýty o plodnosti neverme im, je to trochu inak!

Každá dôležitá etapa ľudského života vyvoláva vytváranie mýtov a fám. Páry, ktoré sa snažili o bábätko vždy boli frustrované, ak sa im dlhšie nedarilo. A keď sa dočítali niekoľko ďalších klebiet, frustrovalo ich to ešte viac. Na čo je to dobré?

o plodnosti

Pozor, nenechajme si radiť od hocikoho a vôbec sa neriaďme tým, čo niekto píše na sociálnych sieťach! Mnoho z klebiet je len preto, aby nám ublížili. Radšej sa opýtajme priamo odborníka. Tu je niekoľko častých mýtov, ktoré súvisia s plodnosťou a ktorým sa určite neoplatí veriť! Prečo?

1. Ak užívame antikoncepciu, otehotnenie potrvá po vysadení dlho
Mnoho žien, ktoré užívajú hormonálnu antikoncepciu si myslí, že ak budú chcieť otehotnieť, musia byť bez tabletiek dlhé mesiace, dokonca roky. Nie, je to absolútny omyl. Moderné antikoncepčné tabletky fungujú tak, že keď sme ich užívali minimálne rok a vysadíme ich, môžeme byť tehotné už v priebehu troch mesiacov. Dokonca 40 percent žien otehotnie už mesiac po vysadení tabliet. Optimálne je však dať si trojmesačnú pauzu po užívaní tabliet, aby bolo jasné, či nemáme problém s produkciou vajíčok. To by mal skontrolovať náš gynekológ

2. Páry vyhľadávajú pomoc až vtedy, ak sa im rok nedarí
Nie je to vždy tak, hoci lekári uprednostňujú prirodzené počatie. Niektoré páry ani nevedia, kedy žena môže otehotnieť, tak nie je zvláštne, že sa im rok, či viac nedarí.  V každom prípade, problém s plodnosťou páru je definovaná vtedy, ak sa im rok, či rok a pol nedarí splodiť dieťa – v situácii, že sa vždy trafia do plodných dní. Štatistiky však vravia, že 75 percent párov otehotnie do pol roka snaženia.

Ak máme viac ako 35 rokov, neskúšajme dlhšie ako pol roka. Ak sa nám za toto obdobie nepodarí otehotnieť , vyhľadajme odborníka, aby otestoval našu plodnosť.

3. Ak sledujeme telesnú teplotu, vydržme kým stúpne a potom majme pohlavný styk
Jedným zo spôsobov kontroly plodnosti je aj sledovanie telesnej teploty. Netreba však čakať až na to, že naša teplota stúpne o 0,1 až 0,6 stupňa Celzia. Prečo? Pretože to sa deje až vtedy, keď je už vajíčko vypustené. Ak nemáme práve vtedy partnera po ruke, neotehotnieme.  Šanca oplodniť už vypustené vajíčko totiž netrvá viac ako 24 hodín.

4. Má už dieťa? I tak môže byť neplodný!
Mnohí muži silou mocou nechávajú problémy s počatím na žene, špeciálne tí, ktorí už majú dieťa. Situácia sa však mení a to, že raz splodil dieťa nie je rozhodne jeho celoživotnou zárukou plodnosti. Stačí, ak výrazne pribral, objavilo sa mu nejaké ochorenie – napríklad štítnej žľazy…

5. Na počatie je treba každodenný styk
Ďalšia nepravda, ktorá je veľmi často v éteri.  Ženy majú len pár dní do mesiaca, kedy môžu otehotnieť. To však neznamená, že je potrebný každodenný pohlavný styk. Úplne stačí každý druhý deň a navyše vtedy sú spermie aj schopnejšie oplodniť vajíčko. Ak chceme zvýšiť šancu otehotnenia, od desiateho do dvadsiateho dňa cyklu sa každý druhý deň snažme o bábätko. 

6. Drahé vitamíny nemusia pomôcť
Mnohé páry, ktoré túžia po potomkovi siahajú po predražených a drahých výživových doplnkoch. Ak však dlhodobo nedodržiavam správnu výživu, nepomôžu nám. Ak ju dodržiavame, netreba nám ich. Špeciálnou kategóriou sú mamičky vo veku nad 35 rokov. I v tomto prípade je však lepšie poradiť sa s odborníkom, ako užívať doplnky, ktoré nám poradia reklamy, či lekárne. Každá sme predsa iná.

-sz-

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach