Následky z operačného pôrodu sa môžu prejaviť aj neskôr

Je zaujímavé, že stále pribúda medzi budúcimi mamičkami počet tých, ktoré si radšej želajú pôrod cisárskym rezom ako klasický. Väčšinou preto, že sa obávajú veľkých pôrodných bolestí, dlhého komplikovaného pôrodu a zdá sa im jednoduchšie pôrod „prespať”. A to napriek tomu, že cisársky rez je omnoho rizikovejší. Najnovšie štúdie dokonca ukázali, že pôrod cisárskym rezom je až šesťkrát rizikovejší ako klasický prirodzený pôrod. Cisársky rez sa odporúča len vo vybraných špeciálnych prípadoch, napríklad, v prípade viacpočetného tehotenstva alebo pri zdravotných problémoch matky, či plodu niektorého druhu.

Následky z operačného pôrodu

Problémy aj do budúcnosti

Podľa výsledkov štúdie, ktorú zverejnil britský server Daily Mail, bolo vedecky dokázané, že ženy, ktoré podstúpili na vlastnú žiadosť pôrod cisárskym rezom, mali v budúcnosti až šesťkrát viac vážnych zdravotných problémov.

Po pôrode na JIS-ke

Svetová zdravotnícka organizácia zase uverejnila štúdiu, v ktorej varuje budúce mamičky pred dobrovoľným podstúpením cisárskeho rezu vtedy, keď to nie je nevyhnutné. Pri operácii môže totiž ľahko a častejšie dôjsť k závažným krvácaniam, navyše, ženy po operácii sú veľmi často umiestňované na jednotky intenzívnej starostlivosti. U nás sa preto oficiálne nerobia pôrody cisárskym rezom na základe dohody s lekárom, keď nie sú nevyhnutné.

Jazva sa skryje, ale…

I keď dnes už väčšinou jazva po cisárskom reze nie je viditeľná, ani keď máte na sebe bikiny a aj v prípade, že nenastanú pri operácii komplikácie, každú ženu po operácii čakajú nielen dni, ale aj týždne nepríjemnej bolesti a slabosti, ako po iných vážnych operáciách. Ženy, ktoré rodia prirodzeným spôsobom a nemali komplikácie, sú prakticky hneď v poriadku a na nohách. 

Pripraví vás na všetko

Samozrejme, komplikácie pri pôrode môžu vzniknúť pri oboch spôsoboch, ako pri prirodzenom, tak aj pri cisárskom reze. Je dôležité, aby vám pred pôrodom gynekológ, respektíve pôrodník, objasnil možné riziká pri oboch spôsoboch pôrodu, a vy ste sa na ne pripravili. I v prípade, že si vyberiete prirodzený pôrod, sa totiž môže stať, že dieťatko bude musieť ísť von operačne, teda cisárskym rezom.

Bez pôrodných bolestí?

Napriek všetkým týmto údajom a rizikám patrí v mnohých krajinách cisársky rez k častejším spôsobom pôrodu, ako pôrod prirodzený. Výhodné je na ňom, okrem toho, že neprežijete pôrodné bolesti, to, že si ho môžete podľa dohody s pôrodníkom načasovať. Toto využívajú napríklad páry, ktorým záleží na presnom dátume pôrodu. Sú to však skutočne výhody, oproti rizikám, ktoré môžu nastať – dokonca roky po pôrode?