Nemôžete otehotnieť?

Dôvodom môže byť aj nadváha a inzulínová rezistencia

Napriek tomu, že túžba po dieťatku patrí k tým najprirodzenejším, štatistiky svedčia o tom, každý šiesty pár je neplodný. Ani zďaleka však dôvodom nie je vždy žena! Až u 35 percent je za infertilitu, čiže neplodnosť, zodpovedný muž, rovnaké percento  zodpovednosti prináleží ženám. Ďalších 20 percent prislúcha zodpovednosti u oboch partnerov. Ďalším dôležitým faktorom je to, že so zvyšujúcim sa vekom partnerov úspešnosť  otehotnenia klesá.

inzulínová rezistencia

Poruchy cyklu, metabolický syndróm a oxidačný stres

Medicínske príčiny neplodnosti u žien sú podľa MUDr. Michaely Grossovej, PhD. najmä poruchy cyklu (anovulačné alebo nepravidelné cykly), PCOS, ale aj metabolický syndróm a iné príčiny súvisiace s nadváhou, obezitou či inzulínovou rezistenciou. U mužov je častou príčinou oxidačný stres, ktorý vplýva na kvalitu spermií.

Nadváha nie je len estetický problém

Nie je jasné, ako obezita ovplyvňuje plodnosť u žien, no ukazuje sa, že je jednou z hlavných príčin, ktoré ovplyvňujú ovuláciu a plodnosť alternáciou normálnych hormonálnych vzorcov u ženy. Z prieskumu na vzorke 304 žien vyplýva, že práve ženy s vyšším BMI svoje hodnoty neriešia a nepoznajú.1 Problém s otehotnením v tejto skupine pritom uviedlo celkovo až 36 %.1

Štatistiky nepustia…

Ženy s BMI nad 25, teda s nadváhou, majú väčší problém s otehotnením, je to až 45 percent z nich. Pričom u žien s BMI pod 25 je to len 31 percent. 1 Ženy s nadváhou sa zároveň o dieťa snažia v priemere  dlhšie, do roka sa podarí otehotnieť 68 percentám z nich. „Ženy, ktoré trpia nadváhou alebo obezitou, majú menšiu šancu na otehotnenie. Riziko preeklampsie u žien s nadváhou sa zdvojnásobí a u obéznych žien sa strojnásobuje. Ženy s nadváhou majú dvojnásobné riziko tehotenskej cukrovky, obézne ženy dokonca osemkrát vyššie v porovnaní so ženami so zdravou hmotnosťou, obézne ženy majú aj viac ako dvojnásobnú pravdepodobnosť potratu,“ potvrdzuje diabetologička  a endokrinologička MUDr. Eva Žákovičová, Ph.D.

PCOS a inzulínová rezistencia

Jednou z príčin neplodnosti je aj PCOS. A práve väčšina žien s PCOS má inzulínovú rezistenciu a/alebo nadváhu. „Podľa Rotterdamského konsenzu majú ženy s PCOS zvýšenú hladinu androgénov (napríklad testosterón, androstendion, DHEAS) v kombinácii s nepravidelným menštruačným cyklom v zmysle oligomenorey alebo sekundárnej amenorey,“ vysvetľuje pani doktorka Žákovičová. Výskyt a závažnosť symptómov, ako je nadmerné ochlpenie, problémy s pleťou, či poruchy cyklu, je veľmi individuálny a významne súvisí s nadváhou.

Podľa gynekologičky MUDr. Grossovej pri PCOS ide o súbor klinických prejavov, ktoré spôsobujú poruchy menštruačného cyklu, nepravidelnosť ovulácie alebo anovulačné cykly a tým aj problémy otehotnieť. „Postihuje 6 – 21 percent žien v reprodukčnom veku 20 – 45 rokov, pričom 70 percent z nich nie je liečených. Na Slovensku to môže byť až 200-tisíc žien,“ dopĺňa doktorka.

Keď telo nedokáže využívať vyprodukovaný inzulín…

Inzulínová rezistencia, jedna z ďalších príčin neplodnosti, je stav, keď telo nedokáže využívať vyprodukovaný inzulín. „Inzulín má na starosti prevod glukózy do bunky. Ak je telo rezistentné na inzulín, glukóza sa hromadí v krvi, namiesto toho, aby bola absorbovaná v bunkách, čo ovplyvňuje správne fungovanie“ vysvetľuje doktorka Grossová. Môže byť predzvesťou závažnejších ochorení – cukrovky typu II. alebo metabolického syndrómu (porucha metabolizmu tukov).

Prečo sú inozitoly také dôležité?

Preto práve pri týchto ochoreniach je dôležité prijímať d-chiro-inozitol v kombinácii s myo-inozitolom a kyselinou listovou. „Inozitoly sú stavebná súčasť bunkových membrán: glycerolfosfolipidy. Pri poruchách plodnosti sa štúdie zamerali na dva inozitolové stereoizoméry: myo-inozitol a najnovšie aj D-chiro-inozitol. Ten podporuje syntézu glykogénu (pečeň, svaly a tuk), zlepšuje indukciu ovulácie na podklade zlepšenia inzulínovej senzitivity a redukciou cirkulujúceho inzulínu a androgénov. Myo-inozitol uľahčuje vstup glukózy do buniek, vyskytuje sa hlavne v tkanivách, ktoré potrebujú veľký prísun substrátu glukózy, napríklad mozog, srdce, alebo vaječníky; má priaznivý vplyv na fertilitu – na ovariálnej úrovni,“ upresňuje  pani doktorka Žákovičová. A ako vlastne fungujú inozitoly? „Majú dôležitú úlohu ako aktivátory enzýmov, ktoré riadia metabolizmus glukózy. Myo-inozitol v ováriách pôsobí ako druhý posol a sprostredkuje FSH signál. D-chiro-inozitol vzniká premenou z myo-inozitolu. Nachádza sa vo vyššej koncentrácii v pečeni, kde je syntetizovaný a skladovaný glykogén. Štúdie ukazujú, že príčinou vzniku inzulínovej rezistencie môže byť nedostatok týchto mediátorov,“ tvrdí doktorka Grossová.

Kyselina listová (kyselina folová) je zase potrebná pre látkovú premenu bielkovín a nukleových kyselín (DNA, RNA) a teda i tvorbu, obnovu a funkciu buniek ľudského tela. „Samotná kyselina listová je pre plod dôležitá v rannom období tehotenstva, ešte vtedy, keď žena o tehotenstve nevie. Odporúčaná denná dávka u tehotných žien je 0,4mg,“ dopĺňa pani doktorka Grossová.

Ak je problém s otehotnením, zapojiť by sa mal aj muž

Napriek tomu, že mužská neplodnosť je zastúpená v rovnakom pomere ako ženská, skutočnosti nasvedčujú tomu, akoby muži podporu otehotnenia riešiť nepotrebovali. Z prieskumu vyplýva, že z párov, ktoré sa snažia otehotnieť dlhšie ako rok, užíva doplnky na podporu otehotnenia 20 percent žien a zapojí sa len 1,7 percent mužov.1 Samozrejme, takýto jednostranný prístup iba ťažko môže priniesť vytúžené výsledky…  Preto lekári prízvukujú dôležitosť zdravia oboch partnerov. „Je vhodné zapojiť partnera, čím sa  šanca  na otehotnenie môže zvýšiť. Užívaním prípravkov s myo-inozitolom, doplneným o aktívne vitamíny a  minerály, pomáhajú dozrievaniu spermií v nadsemenníkoch,  a  zamedzujú  vplyvom oxidačného stresu,“ dodáva MUDr. Grossová.

1Prieskum bol vykonaný na vzorke 304 žien agentúrou Marketing&Netforce, s.r.o. pre produkt Inofolic a Inofolic Combi.

www.akootehotniet.sk

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach