Nevhodné potraviny v tehotenstve: Týmto potravinám sa vyhýbajte

Každá z nás vie, že strava tehotnej ženy by mala byť pestrá a plná živín. Nejeme za dvoch, ale dodržiavame zásady zdravej životosprávy. Poznáte však nevhodné potraviny v tehotenstve? Viete, aké jedlá by ste nemali jesť a prečo?

Nevhodné potraviny v tehotenstve
https://www.shutterstock.com

Nepasterizované potraviny môžu obsahovať nebezpečnú baktériu Listeria monocytogenes. Paterizácia ju ničí. Táto baktéria spôsobuje listeriózu. Listerióza nemusí vyvolať príznaky u tehotnej ženy, ale i tak často vedie k vážnej infekcii plodu a následnému potratu alebo narodeniu mŕtveho dieťaťa. Najčastejšími zdrojmi listérie sú:

  • spracované mäso, párky, údeniny,
  • údené morské plody ako údený losos,
  • nepasterizované mliečne výrobky vrátane niekoľkých mäkkých syrov a bryndze,
  • zle umytá zelenina.

Ktoré syry sú bezpečné?

Je veľmi ľahké vyhnúť sa nepasterizovanému mlieku, pretože je tak označené. Horšie je to so syrmi. Nepasterizované sa neraz skrývajú pod názvom: „surové mäkké syry“, vyrábajú sa z nepasterizovaného mlieka. U nás je zdrojom baktérie aj nepasterizovaná bryndza, ktorú kúpime na rôznych trhoch či priamo na salašoch. Rovnako aj výrobky z nej. Aj pri dovážaných syroch radšej skontrolujme, či prešli pasterizáciou alebo nie. Špeciálne ako kupujeme v predajniach s „bio“ alebo „raw“ stravou.

Aj tieto obľúbené syry sú často nepasterizované: brie, camembert, feta, roquefort, ricotta, Queso Fresco. Etikety kontrolujme pri všetkých mäkkých syroch.

Pozor na „prírodne“ a „zelené“ trhy

Na prvý pohľad si môžeme myslieť, že ak kupujeme výrobky na ekologickom trhu, robíme pre svoje dieťa to najlepšie. Opäť je na mieste zamyslieť s nad tým, či výrobky prešli pasterizáciou. Syry, ktoré nájdeme na „zelených“ trhoch alebo ktoré vyrábajú drobní výrobcovia, sú často zo surového mlieka. Môžu to byť nevhodné potraviny v tehotenstve.

Ostatné potraviny, ktoré môžu obsahovať listériu

V tehotenstve sa vyhýbajme aj chladeným paštétam, údeným morským živočíchom, ktoré tepelne neupravujeme, párkom v rožku a lahôdkam, ktoré neboli zohriate na minimálne 165 stupňov Celzia. Zeleninu a ovocie dôsledne umývajme pod tečúcou vodou.

Listerióza a jej príznaky

Príznaky listeriózy v tehotenstve sú podobné príznakom chrípky a zahŕňajú horúčku, bolesť tela a bolesti hlavy. Závažnejšie príznaky sú zmätenosť a záchvaty. Ochorenie sa lieči antibiotikami. Najdôležitejšia je však prevencia, a to špeciálne počas tehotenstva.