Ospalosť v tehotenstve: Čo ju spôsobuje?

Mnoho žien pociťuje ospalosť v tehotenstve prakticky od začiatku. V našom tele sa deje veľa zmien, môžu však skutočne vyvolať stavy, že si musíme ľahnúť aj počas dňa alebo je to niečím iným?

Ospalosť v tehotenstve
https://stock.adobe.com

Únava a ospalosť v druhom stave je najčastejšia v prvom trimestri tehotenstva. Podľa odborníkov ju spôsobuje prudké zvýšenie hladiny progesterónu, pohlavného  hormónu, ktorý pomáha udržať tehotenstvo. K pocitom ospalosti prispievajú aj metabolické zmeny počas tehotenstva. Navyše, meniace sa telo často naruší kvalitný spánok. Cítime sa nepohodlne, psychika tiež dostáva zabrať, pretože sa pripravujeme na novú náročnú úlohu.

Ako zmierniť ospalosť v tehotenstve?

Našťastie, existuje niekoľko jednoduchých spôsobov, ako poraziť ospalosť v tehotenstve, alebo ju aspoň úspešne minimalizovať. Snažme sa udržiavať dobrú hydratáciu, pime dostatok čistej vody, stravujme sa vyvážene – žiadne jedlá s vysokým obsahom jednoduchých sacharidov (tie spôsobia prudký nárast hladiny cukru v krvi a výkyvy energie).

Investujme do kvalitného spánku

Ak nás tehotenská únava neopúšťa, nájdime si spôsob, ako môžeme počas dňa čo najviac oddychovať. Zamerajme sa na to, aby naša posteľ bola čo najpohodlnejšia, zaslúžime si to. Pouvažujme o novom matraci ale podložke z pamäťovej peny či novej súprave posteľnej bielizne. Budeme sa cítiť omnoho lepšie a náš spánok bude kvalitnejší, čo v tomto náročnom období života rozhodne potrebujeme. Pomôcť môžu aj špeciálne tehotenské vankúše, najmä v poslednom trimestri, keď sa schopnosť spať ešte výraznejšie zhorší.

Druhý mesiac prinesie zmeny k lepšiemu

Aj keď nás trápia počas prvých mesiacov tehotenstva viaceré nepríjemné stavy a pocity, druhý trimester prinesie zmenu. Väčšina tehotných v druhom trimestri cíti príval energie, zlepšenie psychickej pohody, skončia problémy s nevoľnosťou a stabilizujú sa aj hormonálne výkyvy. Je to obdobie, kedy by sme mali naprať čo najviac síl, pretože tretí trimester bude opäť o čosi náročnejší.