Aj obdobie, keď máme svoje dni, môže byť príjemné…

Menštruačné bolesti a krvácanie síce nie sú príjemné a niektoré z nás na deň-dva odstavia z aktivít, ale keď sa pozrieme do minulosti, máme sa z čoho tešiť. Pravidelné mesačné krvácanie ženy kedysi zatajovali, lebo boli považované za nečisté, jedovaté, či dokonca čarodejky – pretože krvácali, aj keď neboli zranené. Aj dnes okolo tejto témy koluje ešte mnoho mýtov, máme však kvalitné pomôcky a možnosti dôslednej hygieny.

pertjes

Ak by sme sa pýtali starších žien v rodine, ako sa o seba ony a ich mamičky a babičky starali počas menštruácie, je možné, že by nás ich odpovede zaskočili. Samozrejme, že nepoznali menštruačné  nohavičky, kalíšky ani tampóny. Neraz namiesto vložiek používali rôzne handričky, ktoré si pravidelne prepierali. Ešte dávnejšie na niektorých miestach funkciu vložiek plnili kožušiny zo zvierat. O dôslednej hygiene a bezpečnosti môžeme hovoriť len ťažko…

Zaujímavosti z histórie menštruačných pomôcok a vnímania „krvavých dní“:

Krvácanie bez zranenia

Najzáhadnejšie na menštruácii v dávnych časoch bolo, že žena krváca každý mesiac bez toho, aby bola zranená. Tento fakt si v staroveku nevedeli vysvetliť. Pokúsil sa o to aj Hippokrates, ktorý menštruáciu opísal ako „odovzdávací proces nadbytočnej telesnej tekutiny ženy“. I keď nemáme dôkazy, predpokladá sa, že v tomto období ženy menštruovali slabšie a skôr dostali menopauzu – kvôli slabej výžive.

Perties

Mýty, ktoré sprevádzali menštruáciu

Okolo menštruácie odpradávna koluje mnoho absurdných mýtov. Spomenieme niektoré z nich:

  • Rímsky spisovateľ a filozof Plínius starší (23 pred n.l. – 79 n.l.) napísal, že menštruujúca žena má magické schopnosti a dokáže zabrániť krupobitiu, bleskom.
  • Verilo sa tiež, že ak sa nahá menštruujúca žena prechádza po poliach, odplaší jedovatý hmyz.
  • Rimania sa svojich menštruujúcich manželiek však veľmi báli. Boli si istí, že všetko, čo príde do styku s menštruačnou krvou, je odsúdené na zánik. Plodné ženy s pravidelnou menštruáciou teda (podľa vtedajších mužov) neraz mohli za uhynuté zvieratá, zlú úrodu, ale aj skysnutý mušt.
  • V niektorých kultúrach menštruácia predstavovala dôkaz o nevere. Iné ju považovali za magickú silu, ktorá pomôže pri boji s nepriateľom.
  • Židia zakazovali menštruujúcim ženám spoločnosť, museli byť v izolácii, kým sa neočistia – sedem dní.
  • Egypťania vnímali menštruačnú krv trošku ináč. Pridávali ju do liečiv, ktoré si vyrábali.
  • U nás sa najčastejšie „krámy“ spájali s nečistotou, poškvrnenosťou, prekliatím, ženám boli zakazované niektoré činnosti v tomto období.
  • Aby menštruujúce ženy utajili krvácanie, nosili vrecúško naplnené bylinkami, ktoré malo neutralizovať pach krvi. Niektoré používali handričky, kožušiny alebo jednoducho krvácali do šiat.

Ako sa vyvíjali menštruačné pomôcky

V 19. storočí uzrel svetlo sveta prvý podväzok (neskôr vznikla podoba dnešného body), ktorý držal prvú vložku – handričku na mieste. Tá sa dala vybrať a oprať. Na prelome 19. a 20. storočia vyvinula spoločnosť Johnson & Johnson prvé jednorazové vložky z bavlny – Lister’s Towels. V roku 1920 začala firma Kotex vyrábať vložky z materiálu podobného vate. Keďže ženy sa za menštruáciu hanbili a skrývali ju, pomôcky si objednávali cez katalóg. Nečudo, boli považované za nečisté, nebezpečné, prekliate.  

Ešte v tomto období boli zverejnené vedecké práce o „jedovatosti menštruujúcej ženy“. S výmyslom o existencii menštruačného jedu skoncovala až diagnostika v polovici päťdesiatych rokov.

Za prvým tampónom je muž, ale motivovala ho priateľka

Prvý tampón oficiálne vznikol v roku 1929. Stojí za ním Dr. Earle Haas, ktorého inšpirovala priateľka. Tá si počas menštruácie zasúvala do pošvy špongiu. Objaviteľ prvého tampónu však netušil, aký úspech by ním mohol dosiahnuť a patent čoskoro predal Getrude Tenderich, ktorá prvé tampóny šila doma na stroji. Tak vznikla spoločnosť Tampax.

Pohodlie a hygiena v modernom svete

Vývoj napredoval ďalej. V 70-tych rokoch si ženy konečne mohli vychutnať pohodlie nalepovacích vložiek. Prvé tampóny, ktoré napúšťali vonnými látkami, stáli niekoľko žien aj život – kvôli syndrómu toxického šoku. Rok čo rok sa tieto ochranné menštruačné pomôcky zdokonaľovali, skvalitňovali a tento proces naďalej pretrváva. Napriek tomu, aj dnes existujú národy v Afrike, kde menštruácia pre ženy stále znamená zákaz vychádzania.

Menštruačné nohavičky – už ste ich vyskúšali?

Hoci menštruácia nie je príjemná záležitosť, dnes už máme bezpečné prípravky proti bolesti a tiež kvalitné hygienické pomôcky. Samozrejme, používanie vložiek, tampónov či menštruačných kalíškov nie je úplne najpohodlnejšie a môže nás do istej miery obmedzovať. Existuje však jednoduchšie riešenie: menštruačné nohavičky!

Zaujímavým a navyše ekologickým pomocníkom pri menštruácii sú menštruačné nohavičky Perties. Vyzerajú krásne, sú zdobené čipkami a prekvapujú schopnosťou absorbovať až 65 mililitrov tekutiny, čo je toľko, koľko zdravá žena priemerne stratí počas celej menštruácie. Tieto jedinečné nohavičky však vonkoncom nie sú vhodné iba počas obdobia menštruácie, ale sú výborným pomocníkom aj pre ženy po pôrode či dámy, ktoré trápi inkontinencia. Slovenský výrobca si dáva mimoriadny pozor aj na chemickú čistotu nohavičiek – sú vyrobené z bio bavlny, neobsahujú striebro, ani pyrition zinočnatý, ba dokonca ani len bambusové vlákno. Na trhu je 7 modelov takýchto nohavičiek – tri typy sú vhodné na denné nosenie, štyri na nočné použitie a jedny sú vhodné pre tínedžerky. Nohavičky Perties majú perfektnú absorpciu , ktorá pohltí toľko, koľko 8 – 12 menštruačných vložiek.

A ako to vlastne celé funguje?

Jednoduchšie to už ani nie je možné! Keď príde menštruácia, stačí si obliecť nohavičky Perties a viac už nepotrebujeme žiadne vložky, ani tampóny. Tieto nohavičky majú, vďaka viacerým absorpčným vrstvám, obrovskú nasiakavosť. Nie však tak, ako v nepriepustných a nepohodlných vložkách. Menštruácia sa úplne odvedie z tela a povrch nohavičiek ostane suchý, rovnako ako aj intímne partie – bez toho, že by sme museli použiť akékoľvek vložky alebo tampóny!

Po vyzlečení stačí použité nohavičky dôkladne prepláchnuť vo vode a potom ich dáme vyprať do práčky. Kým sa nohavičky operú a vysušia, oblečieme si iné – rovnako príjemné a spoľahlivé. Môžeme ich počas menštruácie nosiť každý deň i noc, cítiť sa pohodlne a nemusíme sa báť, že pretečú. Okrem toho sú, v porovnaní s tampónmi, či vložkami,  šetrné k životnému prostrediu a aj pri intenzívnom nosení vydržia dva roky, čo je asi 100 pracích cyklov.

Tak čo poviete? Nie je už konečne čas na zmenu? Je predsa také príjemné, ak sa aj počas svojich dní môžeme cítiť sebaisto, sviežo a pohodlne…

Napokon, presvedčte sa a vyberte si:

Perties – Extrémne vysoko absorpčné menštruačné nohavičky

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach