Plánujete dieťatko? Pozor na nízku hladinu vitamínu D

Stále nové a nové štúdie poukazujú na dôležitosť vitamínu D a potrebu užívania tohto vitamínu ako výživového doplnku nielen v čase dojčenia a samotného tehotenstva, ale už i pred ním. Vitamín D je potrebné špeciálne dopĺňať si vtedy, ak ste tehotná v zimnom období. Vtedy už slnečné lúče nepomáhajú telu vytvoriť si potrebné množstvo. Mnohé ženy i muži však trpia nedostatkom vitamínu D aj počas leta. Ak si chcete byť istá, požiadajte svojho lekára o zistenie jeho hladiny vo vašej krvi.

 hladinu vitamínu D

Prečo je taký nevyhnutný?

Vráťme sa však k základu. Prečo je vlastne vitamín D takým potrebným pre tehotné ženy? Nedostatok vitamínu D u tehotnej mamičky vedie k zhoršeniu pohybových, teda motorických schopností detí a k ohrozenému rastu kostí – až o 25 percent. To však nie je všetko. Deti, ktorých matky trpeli počas tehotenstva nedostatkom vitamínu D majú aj horšie sociálne zručnosti vo veku 42 mesiacov.

Nielen kosti, ale aj mozog

Ukázalo sa však, že vitamín D nezohráva úlohu len pri tvorbe kostí nenarodených detí, ale súvisí priamo aj s vývojom mozgu. Ovplyvňuje motorické schopnosti detí aj ich spoločenský vývoj. Podľa odborníkov to spôsobuje interakcia medzi vitamínom D a dopamínom v mozgu plodu, hormónom, ktorý zohráva dôležité úlohu pri rozvoji oblastí v mozgu riadiacich motorický a sociálny vývoj.

Vplyv na vývoj detí

Hlavná autorka najnovšej štúdie na tému nevyhnutnosti vitamínu D u tehotných Dr. Andrea Darlingová z University of Surrey sa vyjadrila: „Náš výskum dokazuje, že nízke hladiny vitamínu D u budúcich mamičiek môžu mať vplyv na vývoj detí v prvých rokoch života.“ Netreba hovoriť, že práve prvé roky života sú pre detičky tými najdôležitejšími.

Nevyhnutný pre imunitu

Užívanie vitamínu D okrem uvedeného má aj ďalšie pozitívne vplyvy. Posilňuje imunitný systém u detí, a tým pádom znižuje riziko rozvoja astmy a zlepšuje zdravie dýchacích ciest. Detičky matiek, ktoré užívali doplnky vitamínu D lepšie reagujú aj vtedy, keď sú vystavené patogénom, čo v dnešnom svete je veľkou výhodou, pretože nebezpečné patogény nájdeme doslova všade. 

IQ nie je ohrozené, ale…

Hladina vitamínu D u tehotných žien nemá žiaden vplyv na IQ alebo neskoršiu schopnosť detí čítať.  Napriek tomu je stanovisko odborníkov jednoznačné, ako hovorí Dr. Andrea Darlingová: „Dôležitosť vitamínu D by sme nemali podceňovať. Je známe, že je nevyhnutné pre náš svalovo-kostrový systém, avšak náš výskum ukazuje, že nízka hladina u tehotných môže ovplyvniť aj vývoj detí v prvých rokoch života.“  

Vitamín D sa nachádza aj v strave: v tučných rybách ako sú tuniak, makrela, losos, sardinky, vo vaječných žĺtkoch, vnútornostiach. Ak však neskonzumujeme denne 100 g tučnej ryby, dosiahneme odporúčaný denný príjem 10 mikrogramov len veľmi ťažko.

-sz-