Plánujete rodičovstvo? Zbavte sa takéhoto správania!

Najčastejšie rodičovské chyby: Odstráňme ich ešte pred počatím!

Chcieť byť rodičom je iste pekné, ale nie každý si vopred vie predstaviť, čo to v skutočnosti znamená. Extrémne zaťaženie rodičov, nedostatok času pre seba, dokonca ani na oddych a starostlivosť o potomka dávajú zabrať. Pozor však, agresívne, unáhlené reakcie, nezvládnuté emócie, domácnosťou sršiaci stres môžu dieťaťu veľmi ublížiť. Ako sa tomu vyhnúť?

Plánujete rodičovstvo

Jednoducho, kým sa staneme rodičmi, pokúsme sa zbaviť týchto negatív:

Prejavy nezvládnutého hnevu

Vyjadrovanie hnevu, nadávky, prudké gestá, nepríjemná mimika, či dokonca agresivita sú pre niektorých ľudí bežnou reakciou na nesplnené očakávania. Bez ohľadu na to, či sa hnevá na dieťa alebo úplne inú osobu. Naučme sa mierniť tieto prejavy hnevu, pri výchove malého dieťaťa nie sú vhodné.

Nevyriešené krivdy z minulosti

Ak sú naše reakcie „zbrklé“, unáhlené, prudké, môžu okoliu spôsobiť stres. Nehovoriac o dieťati. Navyše, mnohí rodičia takto reagujú aj vtedy, keď dieťa niečo urobí. Treba si však uvedomiť, že tieto naše reakcie vyplývajú z dávnejších skúseností a nemajú nič spoločné s dieťaťom. Spúšťačmi sú nevyliečené rany z minulosti. Neriešme si ich na deťoch!

Negatívne videnie

Ak máme viac negatívny ako pozitívny pohľad na svet, mali by sme sa rýchlo polepšiť. Negatívne matky vidia aj deti ako hororovú šou, myslia len na to, aké sú zničené, i keď, samozrejme, je to pravda. Majú omnoho väčší sklon k depresiám a úzkostných stavom, čo sa tiež môže odzrkadliť negatívne na výchove dieťaťa a jeho psychickom zdraví. Zmeňme najskôr svoj pohľad a snažme sa vidieť najmä to dobré. Vo všetko sa nájdu pozitíva, ak sa dokážeme tešiť z drobností.

Helikoptérový rodič

Nič dieťaťu nedovolíme, lebo sa obávame, aby sa mu nič nestalo. Pestujeme si ho ako v bavlnke, obskakujeme ho, kŕmime, obliekame i vtedy, keď už má vek na samostatnosť. Sme v strachu, ak chce ísť plávať, na kolobežku, na bicykel. Radšej mu všetko, čo je čo i len trochu nebezpečné zakážeme. Jeden z najhorších spôsobov výchovy, ktorý vedie k nesamostatnosti dieťaťa a úzkostlivosti s depresiami.

Žiadne súkromie

Ak pristupujeme k výchove štýlom: dieťa nepotrebuje žiadne súkromie, veď to nie je žiadna osobnosť a podobne, vráti sa nám to. Nezabúdajme na to, že to, ako sa právame voči svojmu dieťaťu, mu aj odovzdávame do vienka a ono sa bude tak správať tiež. V prvom rade si však treba uvedomiť, a to čo najskôr, ak chceme dieťa, že dieťa je nielen živý tvor, ale má vlastnú osobnosť, vlastné potreby, vlastné túžby. A potrebuje aj istú mieru súkromia.

-sz-

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach