Po pôrode na psychiatriu?

I keď sa zdá, že pôrod by mal byť dôvodom najväčšej radosti, mnohým ženám prináša problémy, s akými nepočítali. Nečakané psychické „záležitosti“ sú nepríjemným prekvapením pre čoraz viac žien po pôrode, ale, samozrejme, aj pre ich okolie. Nehovoriac o novorodeniatku. Po pôrode nastáva u ženy mnoho fyziologických zmien, ktoré si väčšinou neuvedomuje – zmeny tráviaceho, vylučovacieho a močového systému, pohlavných orgánov. Avšak mení sa i hladina hormónov, čo môže spôsobiť i psychické zmeny.

Po pôrode na psychiatriu

Nie vždy ide o pozitívne, podporujúce vzťah medzi matkou a dieťaťom.

Pozrime sa bližšie na najčastejšie psychické problémy žien po pôrode. Najfrekventovanejšie sa hovorí o popôrodnej depresii, avšak existujú i iné.

Počuli ste už o popôrodnom blues alebo laktačnej psychóze?

Popôrodné blues

Objavuje sa približne až u troch štvrtín rodičiek, avšak zvyčajne pretrváva len krátke obdobie. Prejavuje sa stavmi úzkosti, lability, podráždenosti a plačlivosti. V ťažších prípadoch však tieto stavy môže sprevádzať aj prítomnosť negatívnych emócií voči dieťatku a materstvu všeobecne. Objavujú sa najmä u prvorodičiek, ktoré nie sú s úlohou matky stotožnené a pripravené na ňu. Popôrodné blues väčšinou odznie samo.

Popôrodné depresie

Sú už ťažším stavom, ktorý si vyžaduje liečbu psychiatra, pretože sa v podstate nelíši od klasickej depresie, ktoré nemá s pôrodom nič spoločné. I tu sú časté negatívne emócie voči bábätku a rodine, ďalšími príznakmi sú nespavosť, strata hmotnosti. Prejavia sa asi u každej desiatej rodičky a môžu začať už i počas tehotenstva.

Laktačná psychóza

Veľmi nebezpečnou formou psychických porúch, súvisiacich s pôrodom, je laktačná psychóza, ktorú odborníci radia medzi druhy schizofrénie. Našťastie ňou trpí len 0,1 percento rodičiek, takže veľmi málo. Vyskytuje sa najmä u žien, ktoré už mali psychiatrickú diagnózu, prípadne niekto v rodine trpel psychózou. Ochorenie zvyčajne prepukne na druhý alebo tretí deň po pôrode, môže sa však oneskoriť aj o šesť týždňov. Pri tomto type ochorenia je však potrebná i hospitalizácia, pretože rodičky s laktačnou psychózou môžu trpieť i halucináciami, sú nebezpečné tak pre seba, ako aj pre dieťa. Majú sklon ublížiť si ostrými predmetmi, skočiť z okna alebo iným spôsobom ohroziť svoj život. Keby bolo v ich prítomnosti dieťa, je to mimoriadne nebezpečné pre jeho život. Ďalšími príznakmi sú ťažké stavy úzkosti, môžu byť prítomné aj maniodepresívne ataky. Liečbou sa však väčšinou dajú tieto stavy dobre zvládnuť. Samozrejmosťou a nevyhnutnosťou je zastavenie laktácie a nasadenie hormonálnej liečby.

Neodďaľujte riešenie

Ak čakáte bábätko alebo ste už po pôrode a necítite sa byť v poriadku, pociťujete úzkosti, depresie a podobné ťažkosti, neváhajte a poraďte sa čo najskôr so psychológom alebo psychiatrom, aby sa váš stav zbytočne neskomplikoval.

-sz-

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach