Pozor na bakteriálnu vaginózu počas tehotenstva

Zdravie pošvy počas tehotenstva je veľmi dôležité. Ak sa bakteriálna vaginóza objaví v skorom štádiu gravidity, zvyšuje sa riziko komplikácii ako napríklad predčasný pôrod či potrat. Orientačne má 10 – 30 % tehotných žien skúsenosť s bakteriálnou vaginózou počas tehotenstva. Ako sa prejavuje a ako ju liečiť?  

Bakteriálna vaginóza

„Bakteriálna vaginóza (BV) je stav, kedy sa pri narušení normálnej vaginálnej flóry začnú množiť anaeróbne baktérie,“ hovorí MUDr. Jozef Španka. Nerovnováha pošvového prostredia je spôsobená úbytkom laktobacilov a ich nahradením nežiadúcimi, vyššie spomenutými anaeróbnymi baktériami.

Symptómy BV

Približne polovica žien s BV nemusí mať vôbec žiadne príznaky. „Pri bakteriálnej vaginóze je pH zvýšené (môže mať hodnoty až do 7.0), normálne pH je v rozmedzí 3.8 – 4.5,“ upresňuje gynekológ.  Charakteristickým znakom tohto ochorenia je okrem zvýšeného pH riedky, bielosivý výtok s intenzívnym rybím zápachom, ktorý sa ešte zintenzívni po pohlavnom styku.

Čo spôsobuje BV?

Nerovnováha pošvového prostredia môže byť spôsobená nechráneným sexom s novým partnerom. Pozor tiež na používanie parfumovaných mydiel i pranie bielizne silnými detergentmi. Vyplachovanie vnútra pošvy nepatrí medzi aktivity, ktoré prospievajú intímnemu zdraviu. Hormonálne zmeny počas menštruačného cyklu, spermie v pošve po sexe bez kondómu, vnútromaternicové antikoncepčné teliesko, niektoré druhy antibiotík a genetické faktory narúšajú prirodzené prostredie a môžu spôsobiť bakteriálnu vaginózu..

Bakteriálna vaginózaAké komplikácie spôsobuje BV počas tehotenstva?

Ak sa bakteriálna vaginóza objaví v skorom štádiu gravidity, zvyšuje sa riziko komplikácií ako predčasný odtok plodovej vody, predčasný pôrod, postpartálna endometritída, potrat, chorioamnionitída, PID po aborte a zápalové komplikácie po operačných výkonoch. Práve preto by ste mali venovať zvýšenú pozornosť aj prevencii.

Zdravé pošvové prostredie aj počas tehotenstva

„Tehotné ženy často trápia vaginálne infekcie.  V súčasnosti sa na liečbu bakteriálnej vaginózy používajú antibiotika, čo predstavuje riziko pre matku i plod – potrat či predčasný pôrod. Práve z tohto dôvodu by malo byť prijímanie tohto lieku minimalizované,“ hovorí gynekológ.  Alternatívou antibiotík je voľnopredajný vaginálny gél Lactofeel s obsahom kyseliny mliečnej a glykogénu. Jeho použitie je možné nielen pri výskyte bakteriálnej vaginózy, ale aj ako prevencia jej vzniku, napríklad pred návštevou kúpaliska či sauny. Vaginálny gél obnovuje normálnu vaginálnu kyslosť a rast tvorby laktobacilov v pošve. „Používanie vaginálneho gélu je bezpečnejšie ako perorálna antimikrobiálna terapia, hlavne počas tehotenstva,“ dodáva na záver MUDr. Jozef Španka.

www.lactofeel.sk

Save

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach