Prečo by sme nemali v tehotenstve ležať na chrbte?

Počas tehotenstva, najmä v jeho posledných fázach nie je ľahké nájsť si polohu na spanie. Najlepšou je ľah na bruchu, pričom si môžeme pomôcť tehotenským vankúšom, ktorý si dáme medzi kolená. Rozhodne však neležme na chrbte, ani keby nás to lákalo a boli sme tak zvyknuté spávať. Ležať na chrbte nie je to počas tehotenstva zdravé ani pre nás, ani pre náš plod. Prečo?

ležať na chrbte

Oddychujme na boku

Dr. Tomasina Stacey z University of Huddersfield skúmala či poloha, v akej tehotná spáva alebo oddychuje, môže zvýšiť riziko narodenia mŕtveho dieťaťa. I keď to nie je pozitívna téma, je veľmi dôležité vedieť, že tejto neuveriteľne bolestivej situácii môžeme predísť. Výsledky skúmania totiž znejú: spaním a oddychovaním na boku, môžeme výrazne znížiť riziko pôrodu mŕtveho dieťaťa. Ležať na chrbte sa neodporúča.

Nebezpečný tlak na dutú žilu

Vedkyňu k téme výskumu viedol fakt, že jeden plod z približne 220 sa narodí mŕtvy – čo je dosť vysoké číslo. V polohe, keď leží tehotná mamička na chrbte, dochádza k obmedzeniu a v najhorších prípadoch aj k zastaveniu prietoku krvi k plodu. Pri polohe na chrbte maternica tlačí na dolnú dutú žilu. To vplýva negatívne na krvný obeh ženy, spôsobuje výkyvy tlaku a ďalšie problémy. Okrem toho môže ohroziť prísun krvi do  plodu. Najnebezpečnejší je spánok na chrbte po 28. týždni tehotenstva. V 28. týždni tehotenstva riziko pôrodu mŕtveho plodu kvôli tejto jednoduchej chybe rastie takmer trojnásobne.

Mohlo by vás zaujímať

Ako zvýšiť šancu otehotnieť prirodzeným spôsobom?

Nedarí sa vám otehotnieť? Ešte skôr, ako sa rozhodneme vyskúšať umelé oplodnenie, oplatí sa skúsiť prirodzené spôsoby. Ako zvýšiť šancu otehotnieť? Ktoré spôsoby fungujú? Myslime … Čítaj ďaľej

Nepanikárme, ale šup-šup na bok

Odborníčka odporúča praktickým lekárom, aby „povzbudili ženy, k spánku na svojom obľúbenom boku, a nie na chrbte“. Samozrejme, ak sa uprostred noci zobudíte na chrbte nie je čas na paniku, ale uložte sa na bok a spite tak ďalej. Dohodnite sa s partnerom, aby vás upozornil, keby ste „zabudli“ na správnu polohu pri spaní, budete sa cítiť lepšie vy i vaše dieťatko.

stock.adobe.com