Prečo je dobré pri pôrode hýbať sa?

Niekoľko dôvodov, prečo sa v prvých fázach pôrodu hýbať a neležať!

V starých filmoch môžeme vidieť ako mamičky ktoré začínajú rodič stonú ležiac v posteli ako prikované. Našťastie v terajších pôrodniciach to už vyzerá trošku ináč – rodiace mamičky sa prechádzajú, hopkajú na fitlopte, predýchavajú bolesti v sprche, ktorá ich môže zmierniť. A má to svoje dôvody!

 pri pôrode hýbať sa

Okrem toho, že pri predpôrodných bolestiach sa skutočne ťažko len tak leží alebo sedí, pohyb môže v prvej fáze pôrodu výrazne pomôcť. Ak teda máme tendenciu schúliť sa do klbka a tak prekonávať kontrakcie, máme pre vás lepší návrh. Prekonajte sa a hýbte sa. Prečo?

1.Pohyb zmierňuje bolesť

 Či už sa hojdáme z boka na bok alebo pohojdávame sa na fit lopte, pohybová aktivita je veľmi dôležitá na to, aby sme rozptýlili svoje nepríjemné pocity a zbavili sa nepohodlia. Týmito pohybmi si navyše uvoľníme svalové napätie a tak upokojíme a zmiernime intenzitu bolesti. Keď čakáme na samotný pôrod v polohe ležmo, pripravené tlačiť sú naše pôrodné bolesti výrazne horšie. Vďaka pohybu nebudeme potrebovať také množstvo medikamentov na utíšenie bolesti a zvládneme pôrod ľahšie aj bez epidurálky.

 2.Posilní nás – telesne i psychicky

V prípade, že čakáme na pôrod po ležiačky, sme pripútané na monitor a rôzne iné prístroje, môžeme sa cítiť podstatne zraniteľnejšie a citlivejšie. Môžeme mať väčšie obavy z celého pôrodu, čo samé o sebe určite nie je pozitívne. Je dokázané, že ženy ktoré sa prechádzajú alebo inak pohybujú až do samotného pôrodu – samozrejme, ak nemajú nejaké riziká kvôli ktorým musia byť starostlivo monitorované a ležať – pôrod zvládnu lepšie, pozitívnejšie, ale aj rýchlejšie.

3.Pomáha aj gravitácia

Keď ležíme, gravitácia nám veľmi pri pôrode nepomôže. Ak sa však pohojdávame na fit lopte so vzpriameným driekom, prechádzame, či kolíšeme v bokoch postojačky, nechávame na našom pôrode popracovať aj gravitáciu. To môže urýchliť otváranie krčku maternice a samotný priebeh pôrodu, rozšíri sa pôrodný kanál a je veľký predpoklad, že pôrod bude prebiehať jednoduchšie. Tlak, ktorý vytvára bábätko na krček maternice spôsobí rýchlejšie otváranie a my skôr uvidíme svojho potomka. Je tu i väčšia šanca, že sa vyhneme nástrihu hrádze.

4.Vzor z prírody

Nechceme prirovnávať ľudí k zvieratám, ale zrejme na tom niečo bude, keď všetky zvieracie mamičky rodia prakticky v pohybe. Teda, až kým nedôjde k samotnej vypudzovacej fáze sa hýbu. Takto to robia i domorodé kmene, ktoré stále žijú životom významne prepojeným s prírodou. Ležanie pred pôrodom prišlo do módy až s novodobým spôsobom života ľudí, ako symbol pohodlia. Pri pôrode to však rozhodne neplatí.

5.Odborníci pohyb v prvej fáze pôrodu podporujú

Ak nemáme žiadne komplikácie, neexistuje lepší spôsob ako hýbať sa. Medzinárodní pôrodníci a gynekológovia podporujú pohyb pred samotným pôrodom, teda v jeho prvej fáze. Mnohí ponechávajú na rodičkách výber pohybu a polohy, ktorá im vyhovuje – samy najlepšie vieme, kedy nás to najmenej bolí a čo nám okrem dobrého predýchavania pomôže.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach