Prečo je dobré počas tehotenstva užívať vitamíny?

Dostatok vitamínov počas tehotenstva znižuje riziko autizmu

Foto: Pixabay

Niektoré mamičky tvrdia, že pri užívaní výživových doplnkov počas tehotenstva bude dieťatko veľmi veľké a ťažké. Neexistuje žiadna oficiálna štúdia, ktorá by potvrdila túto súvislosť. Skôr ide o to, že niektoré mamičky v tehotenstve jedia skutočne za dvoch, či dokonca aj za troch alebo majú vrodené dispozície k pôrodu väčšieho dieťaťa.

Nejde len o fyzické zdravie

Vitamíny sú pred i počas tehotenstva, a taktiež počas dojčenia veľmi dôležité. A to nielen kvôli fyzickému zdraviu, ale aj vrodeným poruchám, stavom a psychickým dispozíciám. Navyše, nová štúdia potvrdzuje, že užívanie kyseliny listovej alebo multivitamínov pred a počas tehotenstva znižuje riziko vzniku autizmu u detí o 73 percent. Samozrejme, ani keď užívame vitamínové prípravky sa nedá vylúčiť, že naše dieťa bude trpieť poruchami autistického spektra, najmä, ak ich niekto z rodiny má.

O tri štvrtiny nižšie riziko 

Štúdia ukázala, že matky, ktoré konzumovali kyselinu listovú pred a počas tehotenstva znížili riziko výskytu autizmu u dieťaťa takmer o tri štvrtiny. Najlepšie výsledky v tomto smere dosahovali matky, ktoré užívali výživové doplnky už dva roky pred otehotnením alebo odvtedy, odkedy začali o počatí dieťaťa uvažovať. Tento fenomén je podľa všetkého spôsobený procesom, ktorý je u odborníkov známy ako epigenetické modifikácie. Sú to zmeny v expresii génov, ktoré môžu byť ovplyvnené stravou a príjmom vitamínov.

Poruchy autistického spektra nie sú len absolútny autizmus

Ak sa povie o autizme, predstavíme si dieťa, ktoré nekomunikuje, má zvláštne grimasy, pohyby, správanie. Lenže poruchy autistického spektra zahŕňajú mnoho stavov, ktoré sa prejavujú inak. Čoraz častejšie sa u nás i vo svete diagnostikuje Aspergerov syndróm, ktorý nemusí byť hneď počas prvých rokov života jasný. Navyše, mnohí lekári ani psychológovia s ním nemajú zatiaľ skúsenosti, a tak môže neraz zostať nediagnostikovaný. 

Podľa krvných testov

Všetko uvedené nasvedčuje tomu, že pre vývoj dieťaťa a jeho stav pri narodení, je mimoriadne dôležitá výživa matky. Zabudnime na akékoľvek diéty, doprajme si všetko v potrebnej miere. Vitamíny, ktoré potrebujeme nielen my, ale najmä dieťa, je potrebné dopĺňať. Vždy sa oplatí poradiť s lekárom, ktorý nám môže vybrať potrebné výživové doplnky priamo podľa výsledkov krvných testov.

-sz-