Prečo je v tehotenstve dôležité zabrániť zápalu?

Zápal v tehotenstve ovplyvňuje mozog bábätka

Zápalové procesy v ľudskom tele niekedy prebiehajú takmer nepozorovane alebo ich príznaky pripisujeme niečomu inému. Pritom vedia narobiť veľa problémov a ohroziť naše zdravie. Ešte nebezpečnejšie sú v tehotenstve, kedy ohrozujú nielen tehotnú ženu, ale aj vývoj a zdravie dieťaťa. Preto je dôležité každý potenciálne zápalový stav v čas riešiť – či je to zubný kaz alebo infekcia.

 zabrániť zápalu

Horúčka ako dôležitý signál

Zápalové stavy sa najčastejšie prejavujú horúčkou. Pre tehotnú však vysoká horúčka môže byť vážnou komplikáciou. Ak máme teplotu v podpazuší vyššiu ako 38 stupňov Celzia mali by sme čo najskôr, najneskôr do 24 hodín vyhľadať lekársku pomoc. Je to preto, že takáto horúčka signalizuje infekciu, ktorá môže ohroziť matku alebo dieťatko. Myslite na to, že tehotné by do 24. týždňa nemali užívať aspirín, ale len paralen. Pri mierne zvýšenej teplote nie je potrebné užívať antipyretiká. V každom prípade je dobré zmierniť tempo, dopriať si veľa oddychu a kvalitnú stravu – i vtedy ak ide len o bežnú virózu.

Vplyv na mozog

Varovanie pred zápalom v tehotenstve priniesli aj nové štúdie. Štúdia vedená výskumníkmi v OHSU v Portlande v Oregone skúmala súvislosť zápalu u tehotných s vývojom plodu. Ukázalo sa, že zápal v tele budúcej mamičky má negatívny vplyv na mozog novorodeniatka a jeho funkcie. Zamerali sa na sledovanie hladín cytokínu interleukínu-6 alebo IL-6, ktorý je zápalovým markerom. O ňom je totiž známe, že hrá dôležitú úlohu vo vývoji mozgu plodu.

Ohrozená kapacita pamäte

Mozgovú aktivitu hodnotili u novorodeniatok štyri týždne po narodení  a potom vo veku dvoch rokov. Zisťovali výkon pamäti u detí a ďalšie funkcie, ktoré vo vyššom veku súvisia s poruchami duševného zdravia. Výsledky ukázali, že rozdiely v hladinách zápalových markerov priamo súvisia s rozdielmi v mozgovej aktivite detí vo veku dvoch rokov. Čím vyššie boli hodnoty zápalových markerov, tým menšiu kapacitu pracovnej pamäte mali deti.

Stres a nekvalitná strava: zápalový faktor č. 1

Samozrejme, nechceme strašiť – nie každý zápal hneď musí viesť k ohrozeniu vývoja mozgu u dieťaťa. Problematické sú najmä opakované a dlhotrvajúce neliečené zápalové stavy. Odborníci upozorňujú na to, že častým a prehliadaným dôvodom vzniku zápalových stavov v organizme sú stres a nekvalitná strava. Ničia zdravie mnohých ľudí – bez ohľadu na to, či sú v očakávaní alebo nie a dokonca ani o tom neraz nevedia.

-sz-

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach