Predčasný pôrod ohrozuje nielen fyzické ale i psychické zdravie

O tom, že predčasne narodené deti častejšie trpia rôznymi chorobami a nezriedka mávajú i nižšiu imunitu sa vie už dávnejšie. Samozrejme, našťastie je i mnoho predčasne narodených detí, ktoré sú zdravotne v poriadku alebo sa z prípadných problémov rýchlo dostanú. Najnovšie výskumy však ukázali, že predčasne narodené deti mávajú častejšie aj psychické problémy ako ostatné.Vo všeobecnosti platí, že mimoriadne dôležitá je hmotnosť dieťaťa a čím je nižšia, tým väčšie problémy dieťatku hrozia. Potešiteľné je, že za posledné roky sa výrazne zvýšil počet predčasne narodených detí, ktoré žijú, teda znížila sa miera úmrtnosti takýchto novorodencov.

Predčasný pôrod

Aj nižšie IQ

Novorodenci, ktorí sa narodia predčasne a majú nízku pôrodnú hmotnosť, budú v budúcnosti podľa najnovších výskumov pravdepodobne čeliť veľkým problémom – počnúc nižším IQ a končiac poruchami správania.

Z výskumu

Americkí vedci sledovali 104 mladých ľudí vo veku od sedem do šestnásť rokov, z ktorých sa 49 narodilo veľmi skoro – medzi dvadsiatym štvrtým a tridsiatym tretím týždňom tehotenstva ich matiek. Lekári predložili svojim respondentom štandardné inteligenčné testy, ich rodičia zase vypĺňali dotazníky, ktoré sa dotýkali správania detí. Viaceré deti, spomedzi tých predčasne narodených, trpeli hyperaktivitou, poruchami pozornosti a symptómami depresie a úzkosti.

Biologická príčina

Doktorka Amy L. Conradová z americkej univerzity v Iowe na margo výskumu tvrdí: „Problémy predčasne narodených detí majú biologickú príčinu, ktorá sa nedá ľahko odstrániť ani pri súčasnom vedeckom pokroku. To však neznamená, že čo najlepšie podmienky nemôžu vo vývoji dieťatka po pôrode pomôcť, ale nemajú naň taký výrazný vplyv, ako sme sa pôvodne domnievali.“

Poruchy pozornosti a hyperaktivita

Výsledky výskumu ukázali, že 18 percent detí z rizikovej skupiny trpí hyperaktivitou a poruchami pozornosti, ktoré vyžadujú terapiu. 14 percent z nich má príznaky depresie a úzkostí. Nedonosené deti mali teda podľa výsledkov výskumu preukázateľne väčšie problémy so správaním ako deti narodené v termíne. Problémy vzrastajú priamoúmerne s klesajúcou pôrodnou váhou.

Vplyv priamo na vývoj mozgu

Odborníci predpokladajú, že nízka pôrodná hmotnosť má vplyv na vývoj mozgu, ktorý je v tomto prípade náchylnejší k spomínaným poruchám. Podľa doktorky Amy Conradovej by mali rodičia nedonosených detí venovať správaniu svojich potomkov zvýšenú pozornosť a pri prvých príznakoch neadekvátnych prejavov vyhľadať odborníka.

-sz-

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach