Problémy so spánkom v treťom trimestri tehotenstva: Ako si pomôcť?

Posledný trimester tehotenstva dá zabrať aj po stránke nedostatočného spánku. Veľké bruško nás budí minimálne trikrát za noc, dve tretiny žien sa budia až päť a viackrát, nehovoriac o tom, že spánkom je plytký, nekvalitný. Ako si uľahčiť toto ťažké obdobie čakania na pôrod?

Problémy so spánkom v treťom trimestri

Výskum ukázal, že je kvalitný spánok a dostatok oddychu v poslednom trimestri je veľmi dôležitý. Ženy, ktoré spia priemerne menej ako 6 hodín majú výrazne dlhší pôrod a 4,5-násobne vyššiu pravdepodobnosť cisárskeho rezu ako tie, ktoré spia v noci sedem a viac hodín.

Najčastejšie problémy, ktoré nám nedajú v poslednom trimestri spať sú:

Bolesti chrbta

Štúdia Yale University ukázala, že takmer 60 percent tehotných žien nespáva dobre kvôli bolestiam v krížovej oblasti chrbta. Ak zvykneme spávať na pravej strane chrbta, mali by sme to zmeniť a otočiť sa na ľavý bok. Táto poloha zvyšuje prekrvenie aj pre dieťatko a pomáha odľahčiť bolestivý chrbát. Medzi kolená si vložte vankúš.

Časté močenie

Opäť je tu problém s častým močením. Maternica rastie a dieťa klesá nižšie do panvovej oblasti, čím tlačí na močový mechúr. Pomôžeme si, ak nebudeme dve hodiny pred spaním piť. Pri močení jemne nadvihnite bruško, aby sa váš mechúr úplne vyprázdnil.

Chrápanie a nesprávne dýchanie

Kvôli prírastku na hmotnosti a prekrveniu v nose môžeme pociťovať problémy s dýchaním a dokonca aj chrápať. U šesť percent žien sa môže rozvinúť nebezpečné spánkové apnoe, pri ktorom prestanú dýchať na 10 sekúnd i viac. Najčastejšie sa týka žien trpiacich nadváhou alebo obezitou už pred tehotenstvom. Poruchy spánku súvisia aj s vyšším rizikom preeklampsie. V prípade, že trpíme týmito problémami poraďme sa s gynekológom, aby sme znížili nebezpečenstvo a dali dieťaťu dostatok kyslíka.

Syndróm nepokojných nôh

Približne 20 percent tehotných prežíva v nohách zvláštny pocit podobný mravčeniu. V noci nevedia relaxovať, stále musia hýbať nohami, čo im znemožňuje spánok. Tento syndróm sa často prejavuje u žien, ktoré majú nedostatok železa, kyseliny listovej a horčíka. Ak trpíme týmto stavom, pomôže nám ľahká masáž nôh pred spaním, večerné prechádzky, teplý kúpeľ a potraviny bohaté na železo a kyselinu listovú. 

-sz-