Prsia v tehotenstve: Aké zmeny nás čakajú?

V tehotenstve sa toho mení veľmi veľa.

Nie sú to len naše nálady, či životný štýl a rastúce bruško, obrovskými zmenami prechádzajú aj naše prsia, a to doslova od prvého týždňa tehotenstva. Nakoniec, práce kvôli citlivým bradavkám a zväčšeným nalievajúcim sa prsníkom si mnohé ženy všimnú, že sú v inom stave.

Prsia v tehotenstve

Pozrime sa konkrétne, čo sa z s našimi prsiami deje počas tehotenstva a prečo:

1. Budú rásť a rásť

Najmä ženy s menšími prsiami prežívajú prvé týždne a mesiace tehotenstva aj po fyzickej stránke intenzívnejšie – cítia sa viac sexi, pretože ich prsia sa stávajú plnšími a bruško zatiaľ nevidno. Od začiatku tehotenstva sa zväčšuje objem tukového tkaniva a tiež prietok krvi do prsníkov, ktorý im pomáha rásť a pripraviť sa na dojčenie. Už za prvých šesť týždňov sa mnohým ženám zväčšia prsia aj o jedno veľkosť.

2. Oťažejú

Nie sú len veľké, ale aj podstatne ťažšie ako predtým. Okrem toho, že rastú a zvyšuje sa v nich prietok krvi, čo ich robí tiež ťažšími, oťažejú i preto, že telo počas tehotenstva má tendenciu zadržiavať tekutiny. Je to dôsledok zvýšenej tvorby estrogénu a progesterónu. Na konci tehotenstva môžeme rátať s tým, že za kilogram z nadobudnutej hmotnosti počas tehotenstva môžu práve prsia.

3. Budú citlivé a boľavé

Žiaľ, všetko pozitívne má aj svoje nevýhody. Môžeme sa tešiť z toho, ako sa nám zväčšili, ale určite nás veľmi nepoteší zvýšená citlivosť a bolestivosť bradaviek i celých prsníkov. Práve to sú prvé príznaky tehotenstva. Mnohé ženy neznesú ani partnerov dotyk na prsiach, nieto ešte erotické hry s nimi.

 4. Bradavky sa zväčšia, zvýraznia

Možno vás prekvapí, že bradavky počas tehotenstva začnú viac a viac vyčnievať a zväčšujú sa aj dvorce okolo nich. Taktiež budú postupne tmavnúť. Tmavnutie je dôsledkom rastúcej hladiny estrogénu. Zväčšia sa i malé hrbolčeky v okolí bradaviek  na dvorci, ktoré produkujú olejovitú látku, zabraňujúcu vysychaniu bradaviek a vzniku trhlín.

5. Môže z nich vytekať kolostrum

Ku koncu tehotenstva – ale u niektorých žien už v druhom trimestri – sa môžete prekvapiť, keď zistíte, že vám z bradaviek vyteká, či skôr len jemne mokvá žltastá tekutina. Je to kolostrum, počiatočné mliečko, ktoré vaše dieťa po pôrode určite privíta s veľkou radosťou. Niektoré ženy nemajú skúsenosti s unikaním tejto tekutiny a neznamená to nič zlé.

6. Vznikajú strie

Kvôli rozťahovaniu pokožky a rastu môžu na prsiach vzniknúť, podobne ako na brušku, strie. Dôležitou prevenciou je udržiavanie pokožky v hydratovanom stave. Po sprchovaní si vždy natrite tieto partie hydratačným výživným krémom, rovnako i pred spaním. Prsia i bruško sa vám odvďačia.

7. Navždy sa zmenia

I keď farba bradaviek sa vráti na pôvodnú, aj veľkosť sa zmenší na predtehotenské rozmery, vaše prsia už nikdy nebudú ako predtým. Zmeny na nich zanechá dojčenie – pokožka bude viac natiahnutá a zrejme budú viditeľné aj nejaké strie. Neznamená to však, že vaše prsia budú nepekné, práve naopak. Budú vzácnejšie a krajšie, pretože budú bohatšie o veľmi cennú skúsenosť – boli tým najlepším a najkrajším, čo vaše dieťa po narodení zažilo, čo ste mu mohli dať.

Nezabudnite:

Počas tehotenstva i dojčenia potrebujú vaše prsia kvalitnú oporu. Investujte do pevnej podprsenky (lepšie povedané dvoch-troch kusov), ktorá vás nebude omínať a budete sa v nej cítiť dobre, pretože zvyčajne je potrebné nosiť podprsenky počas dňa i v noci. Zabudnite na kostice, voľte podprsenky z čistej bavlny – najlepšie materské alebo športové, ktoré dokonale spevňujú prsia.

-sz-