S prestrihnutím pupočníka by sa malo chvíľku počkať

Experti tvrdia: Pupočnú šnúru nestrihajte hneď!

I keď, prakticky, my môžeme do priebehu pôrodu len veľmi málo hovoriť, odborníci tvrdia, že je dobré, keď lekári nestrihajú pupočnú šnúru novonarodeného dieťatka hneď po pôrode, ale chvíľočku počkajú. Dr. David Hutchon tvrdí v článku, publikovanom v odbornom internetovom magazíne British Medical Journal, že by pôrodníci a pôrodné asistentky mali pred uzatváraním pupočnej šnúry novorodenca počkať niekoľko minút, aby deti neboli poškodené týmto postupom.

prestrihnutím pupočníka

Svetová zdravotnícka organizácia odporúča neskôr, nie všetci to však realizujú.

David Hutchon (pôrodník z Memorial Hospital v Darlingtone) tvrdí, že pre Veľkú Britániu nastal čas nasledovať zmeny, ktoré vyplývajú zo strany Svetovej zdravotníckej organizácie a Medzinárodnej federácie gynekológie a pôrodníctva a upustiť od prerušenia prítoku krvi cez pupočník ihneď po pôrode. Tvrdí, že napriek jasným dôkazom, ktoré hovoria v prospech neskoršieho odstrihnutia pupočnej šnúry, lekári vo Veľkej Británii sa zdráhajú zmeniť svoju prax a ani národný ústav pre zdravie im neradí, aby tak robili.

Môže skoré odstrihnutie zraniť deti?

Použitie svorky, ktorá sa používa na prerušenie prívodu krvi cez pupočnú šnúru, patrí medzi jasné zákroky, ktoré môžu mať negatívny účinok, ak sa robia hneď rýchlo po narodení. Spomínaný odborník sa obáva, že deti môžu byť takto veľmi skoro zranené a napríklad by mohli zažiť aj ťažké straty krvi – hypovolémia. Normou má byť oneskorené upínanie svorky, ktoré má aj ďalšie výhody.

Nebezpečenstvo zvané hypovolémia

Hypovolémia môže byť pre bábätko mimoriadne nebezpečná, môže ohroziť život novorodenca. Ide o abnormálne nízky objem krvi v krvnom obehu. Obvykle býva spôsobený väčšou stratou krvi, ktorú sprevádzajú veľké úrazy, vnútorné krvácanie alebo určité chirurgické výkony. Môže k nej dôjsť aj v tele matky po pôrode, následkom veľkej straty krvi a ako sme už spomenuli, odborníci tvrdia, že môže ohroziť i novonarodené dieťa po rýchlom prestrihnutí pupočnej šnúry. Odborníci tvrdia, že netreba tiež zabúdať na to, že pre novorodenca je nebezpečná už minimálna strata krvi, v porovnaní s dospelým človekom a jeho objemom krvi. Avšak po pôrode rýchlo prietok krvi v pupočníku klesá, takže skutočne stačí len pár minút počkať.

Aby sa zabránilo poškodzovaniu

„Priškrtenie fungujúcej pupočnej šnúry po narodení dieťaťa je neosvedčený zákrok. O súčasných dôkazoch, ktoré sa ho dotýkajú, nie je dostatočné povedomie. Pragmatizmus a konfliktné pokyny taktiež bránia voči globálnej zmene. Aby sa zabránilo ďalšiemu poškodzovaniu detí, mali by sme sa poponáhľať situáciu zmeniť…“, dopĺňa svoju výzvu britský pôrodník podľa serveru ScienceDaily.

Chvíľku počkať sa oplatí

O tom, ako to je u nás, sa môžeme iba dohadovať. V niektorých nemocniciach tiež s priškrtením a odstrihnutím pupočnej šnúry dlho neotáľajú. V iných počkajú aspoň dve – tri minúty. Nechceme však nikoho zbytočne obviňovať, ani vyzdvihovať. Na to by sme museli byť so stopkami v ruke pri mnohých pôrodoch v každej nemocnici. Ukázalo sa však, že i keď už je svojim spôsobom pupočná šnúra nepotrebná a dieťa môže dýchať i teoreticky prijímať potravu, ešte to neznamená, že má byť rýchlo odstrihnuté od svojej matky. Niekedy sa oplatí pár minút počkať. Zrejme, ako hovorí i názor odborníkov, zakladajúci sa na najnovších štúdiách, platí to i v tomto prípade.

 

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach