Ste tehotná? Pozor na choroby!

Nielen prasacia chrípka je pre tehotné hrozbou
Prasacej chrípky sa viac či menej obáva každý. I keď mnohí veria, že nejde o závažnejšiu chorobu, ako je klasická bežná chrípka, predsa len majú rešpekt. Prasacia chrípka, podobne ako mnohé iné vírusové, či horúčkovité ochorenia je veľmi nebezpečnou pre tehotné ženy, respektíve pre vyvíjajúci sa plod. Podľa informácií, zverejnených ČTK, tehotenstvo predstavuje pre ženský organizmus samo o sebe záťaž, a keď navyše ochorie, záťaž sa niekoľkonásobne vystupňuje a hrozia komplikácie. V prípade jednej tehotnej ženy, ktorá bola nakazená vírusom H1N1, už museli českí gynekológovia stav riešiť predčasným cisárskym rezom.

Hrozba pre plod
Nielen prasacia chrípka, ale aj akékoľvek iné horúčkovité ochorenie predstavuje pre tehotné ženy veľké riziko. Keď sa totiž rozvinie v tele zápalový stav a žena sa dostane do zlej zdravotnej situácie, môže byť aj plod ohrozený. Väčšinou však býva plod ochránený, no situácia sa môže u každej ženy vyvinúť inak a každá môže inak zareagovať na ochorenie počas tehotenstva.

tehotnáKedy je najväčšie riziko?
Najrizikovejším obdobím pre vyvíjajúci sa plod, a to i v prípade ochorenia matky, je obdobie medzi 17. dňom a 13. týždňom tehotenstva. V tomto čase sa totiž vyvíjajú orgány a je veľké riziko odchýlok od normy. Avšak už i pred 17. dňom môže spôsobiť nevhodne užitý liek potrat, v lepšom prípade môžu byť poškodené bunky nahradené zdravými a tehotenstvo ďalej normálne pokračuje. I preto by mali nielen už tehotné, ale aj ženy, ktoré sa v krátkom období chystajú splodiť dieťa, alebo sú na začiatku tehotenstva, dôsledne dbať o svoje zdravie, dodržiavať hygienické opatrenia a vyhýbať sa masovým podujatiam. Po 13. týždni už odchýlky vo vývoji plodu nenastávajú, i keď to neznamená, že ďalšie komplikácie nie sú možné. Napríklad nevhodný liek môže i v tomto období poškodiť organizmus plodu a to tak, že naruší funkciu niektorého orgánu.

Tehotné sa spravidla neočkujú
V prípade, že ste tehotná alebo máte predpoklad, už nie je vhodné očkovanie. V tehotenstve platí úplný zákaz niektorých druhov očkovaní. Dokonca i v prípade, že žena bola očkovaná, by mala s otehotnením počkať aspoň mesiac, v niektorých prípadoch i dlhšie, pretože hrozí poškodenie plodu. Očkovanie proti kliešťovej encefalitíde alebo žltačky typu A tiež patrí k očkovaniam, ktoré by si mala dať žena urobiť až po pôrode. Očkovanie proti žltačke typu B sa robí len v tom prípade, keď hrozí prenos tejto choroby na plod. Pri očkovaniach proti záškrtu a tetanu je na posúdení lekára, či riziko očkovania neprevyšuje riziko možnej nákazy.

S liekmi opatrne
Nesmieme zabúdať ani na to, že väčšina liekov je pre tehotné ženy tabu, rovnako ako i pre dojčiace. Väčšinou sa môžu užívať lieky, ktoré sa užívajú na dlhodobé problémy, ale len také, ktoré nevadia plodu, v opačnom prípade je ich potrebné nahradiť inými. V prvých troch mesiacoch tehotenstva môžu ženy bez obáv užívať hormonálne lieky na podporu tehotenstva a kyselinu listovú, ktorá chráni plod pred rozvojom vrodených chýb. Pomocou pre tehotné v prvých mesiacoch sú i lieky proti zvracaniu, ktoré neovplyvňujú plod. Samozrejme, existuje i niekoľko druhov antibiotík, ktoré je možné podávať počas tehotenstva, avšak len v skutočne nevyhnutných prípadoch. V posledných dvoch trimestroch tehotenstva je možné proti horúčke užívať paralen a vitamínové prípravky – tie je vhodné vynechať v treťom trimestri, keďže podľa ČTK sa potom rodia deti s veľkou pôrodnou hmotnosťou. Pozor si dávajte aj na voľnopredajové lieky, konzultujte ich vhodnosť s vašim lekárom.Ak ste tehotná a zlomí vás chrípka alebo podobné ochorenie, neodkladajte návštevu lekára s tým, že to prejde. Môže ísť o niečo závažnejšie, a keď by sa váš stav zhoršil, mohlo by dôjsť k ovplyvneniu plodu.

-sz-

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach