Ste tehotná?

Viete, že: Vaša práca má vplyv na veľkosť vášho plodu?
Isté fyzické aktivity by tehotná žena logicky robiť nemala, ale ukázalo sa, že nielen fyzická práca pôsobí na tehotnú, a najmä na jej plod. Najhoršie je, ak pri práci musíte stáť. Státie počas niekoľkých hodín denne môže obmedziť rast vyvíjajúceho sa plodu. Takže, ak máte prácu, pri ktorej treba veľa stáť, radšej si od nej dajte v druhej fáze tehotenstva pauzu.

tehotná

Čo prežila Katka…
„Na svoju pracovnú dobu a námahu som zrejme doplatila predčasným pôrodom. Som učiteľka a učiteľky sa dosť nachodia, i keď to tak nevyzerá… Zrejme preto sa mi bábätko tlačilo do pôrodných ciest podstatne skôr, ako malo. Urobila som chybu, že som nepočúvla odporúčania lekárov, aby som zostala doma a ležala s nohami hore. Chcela som ešte zarobiť nejaké peniaze a byť v kolektíve. Navyše som sa aj dosť nervovala. Žiaľ, pôrod začal už v tridsiatom týždni. I keď sa dcéru podarilo zachrániť, mala dosť komplikácií a niektoré z nich zrejme pretrvajú aj do neskoršieho veku. Keď si uvedomím, že ja som na vine, je mi nanič,“ opisuje nepríjemnú životnú skúsenosť Katka, naša 25-ročná čitateľka.

Môže práca skutočne ublížiť plodu?
Dlhá pracovná doba môže podľa denníka ScienceDaily zvýšiť riziko vrodených chýb plodu, predčasného pôrodu a nízkej pôrodnej hmotnosti – to ukázal už dávnejší výskum. Výskumníci teraz sledovali rast plodu u 4680 mamičiek od skorého tehotenstva. V polovici tehotenstva sa žien pýtali na ich pracovné podmienky a fyzickú záťaž, vrátane toho, či zdvíhajú ťažké veci, dlho stoja, či chodia, či pracujú na nočné zmeny alebo majú priveľmi dlhú pracovnú dobu.

Reč čísel
Až štyri z desiatich žien trávili priveľa z pracovného času státím na nohách, takmer 46 percent zase malo prácu, pri ktorej museli veľa chodiť. Zdvíhanie ťažkých bremien bolo súčasťou práce šesť percent žien a okolo štyroch percent pracovalo na nočné zmeny. Vývoj detí merali odborníci pomocou ultrazvuku a potom pri narodení.

Dlho na nohách
Čo ukázali výsledky? Fyzicky náročná práca a dlhá pracovná doba nesúvisia jednoznačne s obmedzením veľkosti plodu, pôrodnej hmotnosti alebo predčasným pôrodom. Práca do 34. alebo 36. týždňa tehotenstva nemá žiaden negatívny vplyv na vývoj plodu. Avšak v prípade žien, ktoré strávili dlhý čas počas tehotenstva na vlastných nohách – napríklad predavačky, učiteľky, opatrovateľky detí, ich plody rástli pomalšie. Hlavičky ich novorodeniatok boli v priemere o centimeter menšie. ako je priemer.

Pracovať, či nie?
Všetky ženy, ktoré pracovali dlhšie ako 40 hodín týždenne, mali menšie deti, ako tie, ktoré pracovali 25 hodín týždenne. Deti, ktoré sa narodili týmto ženám, mali v priemere o centimeter menší obvod hlavy a hmotnosť nižšiu o 148 až 198 gramov, ako deti žien, ktoré pracovali 25 hodín týždenne. Vo všeobecnosti platí, že ženy, ktoré pracujú mimo domova, majú menej komplikácií v tehotenstve, ich deti majú menej vrodených chýb a tiež sa im narodí menej mŕtvych detí, ako ženám, ktoré sú nezamestnané. Niektoré aspekty práce však nie sú bez rizika. V každom prípade je potrebné počúvať rady odborníkov, inak môžete vášmu dieťatku nechcene ublížiť a na ľútosť už bude neskoro.

Správa o tejto štúdii bola uverejnená v magazíne Occupational and Environmental Medicine.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach