Stres počas tehotenstva?

Následky sa môžu prejaviť o desiatky rokov neskôr!

Mnoho mamičiek si myslí, že keď sa dieťa narodí zdravé a nemá žiadne zdravotné problémy, znamená to, že mu počas tehotenstva dali len to najlepšie. Mnohé problémy sa však vyskytnú neskôr, niekedy až v dospelosti a môžu byť dané už od čias, kedy sme nosili bábätko v brušku. Čoraz častejšie sa ukazuje, že vnútromaternicové prostredie môže zdravie dieťaťa ovplyvniť na celý život. Môže ho ovplyvniť aj stres počas tehotenstva, ktorý zažíva matka dieťaťa a automaticky sa prenáša na dieťatko.

počas tehotenstva

Potrat alebo predčasný pôrod?

Kedysi sa vravelo, že keď zažíva tehotná mamička stres, môže porodiť predčasne, prípadne potratiť. Už dávno je jasné, že stres sa z mamičky prenáša aj na plod. Okrem iného sa počas stresu sťahujú cievy, a tak plod môže mať obmedzené dodávanie výživy a kyslíka počas napätia matky, čo v extrémnych prípadoch môže zanechať vplyv na jeho vývoji. Nedávno sa ukázalo, že stres, ktorí prežíva matka počas tehotenstva, súvisí aj s rozvojom ochorení, ktoré zase súvisia s obezitou. Obezita je dnes zodpovedná za viac ako 2,8 milióna úmrtí na celom svete.

Životný štýl a prostredie

Odborníci tvrdia, že dnešný veľký nárast obezity u detí i dospelých nemusí byť spôsobený len genetickými faktormi alebo zlou výživou, ale aj životným štýlom a nepriaznivými faktormi životného prostredia. Kým svoj životný štýl do istej miery môžeme upraviť, životné prostredie veľmi nie, aspoň nie priamo. A práve faktory životného prostredia majú vplyv na takzvané epigenetické mechanizmy, ktoré sú zodpovedné za kontrolu génov mimo genetického kódu. Inými slovami – rýchle tempo nášho života a zvyšujúce sa napätie v spoločnosti rastú veľmi podobne ako výskyt obezity.

Moderné tehotenstvo

Nie je výnimočné, že žena dnes počas tehotenstva prežíva hektický život. Veľký stres v práci často takmer do pôrodu, napätie vo vzťahoch, finančné a iné sociálne problémy – to všetko môže zanechať nepríjemné následky. Nepriaznivá situácia počas vnútromaternicového vývoja – stres a napätie, ktoré prežíva matka, môže viesť k nárastu objemu telesného tuku, ale tiež aj k biochemickým, hormonálnym a genetickým zmenám. Tieto zmeny sa však vôbec nemusia prejaviť hneď, dokonca ani v detstve, ale až v dospelosti. Odborníci dokonca tvrdia, že aj stres, ktorý nemá vplyv na zdravie ženy počas jej bežného života, môže mať počas tehotenstva vplyv na jej plod a môže viesť k vývojovým problémom u dieťaťa a k náchylnosti na rôzne ochorenia, ktoré sa prejavia až v dospelosti dieťaťa.

Nielen strava a vitamíny

Kedysi tehotné ženy mali viac pokoja a viac možnosti tešiť sa z dieťaťa. Prečo? Pretože sa nemuseli strachovať o prácu, o zázemie, vo všeobecnosti bol život menej stresujúcim, i keď určite nie nenáročným. Dnes však aj vzhľadom na ekonomickú krízu, rastúcu nezamestnanosť, nízke finančné ohodnotenie sa ani tehotná žena stresu nevyhne. Dokonca práve naopak, má ho ešte väčší, pretože si uvedomuje svoju zodpovednosť za dieťa a jeho šťastnú budúcnosť. Zdravý život počas tehotenstva neznamená totiž len zdravú stravu a dostatočný príjem vitamínov a minerálov, ale aj pokojný život, bez stresu.

-sz-