Tehotenský diabetes: Čo je potrebné o ňom vedieť?

Žiadnej budúcej mamičke nepridá diagnóza tehotenskej cukrovky na radosti a šťastí. Cukrovka nastáva vtedy, ak pankreas nedokáže vyprodukovať dostatok inzulínu na reguláciu hladiny cukru v krvi. Tehotenská cukrovka sa diagnostikuje u žien, ktoré pred otehotnením nemali problém tohto typu. Rizikovými faktormi pre jej vznik je obezita pred tehotenstvo, vysoký krvný tlak, nevysvetliteľný potrat alebo narodenie mŕtveho dieťaťa, ale aj výskyt cukrovky v rodine.

 Tehotenský diabetes

Bez liečby je nebezpečný

Tento stav je nebezpečný pre matku i dieťa, preto je potrebné, aby budúce mamičky boli pod dôslednou kontrolou. Prebytok glukózy môže totiž prechádzať cez placentu a spôsobiť nemalé komplikácie – predčasné narodenie dieťaťa, ale aj pôrod mŕtveho dieťaťa. Opatrnosti teda v tomto prípade rozhodne nie je nikdy dosť.

Čo je potrebné o tomto druhu cukrovky vedieť:

Nemusí mať nič spoločné s hmotnosťou

Napriek tomu, že obezita je rizikovým faktorom pre rozvoj tehotenskej tzv. gestačnej cukrovky, nevznikne u všetkých obéznych tehotných. Naopak, ochorenie sa môže objaviť aj u štíhlych budúcich mamičiek. Dôležitá je ani tak nie hmotnosť, ale schopnosť tela spracovať glukózu.

Nemusíme potrebovať inzulín

Nie každá tehotná, ktorá trpí týmto ochorením potrebuje inzulín. Mnohé sa dá dosiahnuť úpravou stravovania a fyzickou aktivitou. Ak je potrebný inzulín, zvyčajne len v nízkych dávkach. Niektorým tehotným sú predpísané perorálne lieky namiesto injekcií, čo je pohodlnejšie a podľa niektorých odborníkov aj bezpečnejšie.

Pôrod cisárskym nie je vždy potrebný

To, že máme tehotenskú cukrovku ešte nemusí zákonite znamenať, že musíme rodiť cisárskym rezom. Je síce pravda, že ženy trpiace gestačnou cukrovkou majú väčšiu pravdepodobnosť pôrodu cisárskym rezom, ale nie je to nevyhnutné. Najmä, ak je starostlivo ošetrená a dodržiava všetko, čo treba môže úspešne porodiť aj vaginálnou cestou. Samozrejme, to všetko je individuálne a musí to posúdiť lekár.  

Nebude to trvať navždy, ale sú riziká

Zvyčajne a hladina glukózy v krvi vráti do normálu krátko po pôrode. U niektorých žien, ktoré prekonajú tehotenskú cukrovku sa s väčšou pravdepodobnosťou objaví cukrovka druhého typu v priebehu dvoch rokov. Taktiež je väčšia pravdepodobnosť, že aj pri ďalších tehotenstvách budú trpieť tehotenskou cukrovkou.

Je bežnou záležitosťou

Tehotenská cukrovka nie je nijak raritnou. Postihuje takmer 10 percent tehotných, to znamená, že žien v podobnej situácii je nemálo. Pri dnešnej liečbe počas tehotenstva je veľký predpoklad pôrodu zdravého dieťaťa bez komplikácií na oboch stranách. 

-sz-

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach