Tehotná kolegyňa vás môže inšpirovať

Stalo sa vám, že po príchode na nové pracovisko, kde ste sedeli v kancelári s aspoň jednou kolegyňou, sa vám postupne začal meniť menštruačný cyklus? Neraz sa v ženskom kolektíve totiž prispôsobí cyklus žien navzájom a menštruujú takmer spoločne, v rovnakom čase. Takto nákazlivé vraj môže byť aj tehotenstvo.

Tehotná kolegyňa

Nielen hospodárska situácia

Vedci z univerzity v Uppsale skúmali vplyv ekonomickej situácie na pôrodnosť. Z tejto štúdie, okrem iného, vyplynulo, že počas hospodárskeho rastu sa rodí viac detí a naopak, počas ekonomickej krízy pôrodnosť klesá, čo je celkom logické. Nemalú úlohu však podľa nich hrá v pôrodnosti aj faktor „nákazlivosti“.

 

Bruškatá kolegyňa

Podľa švédskych vedcov môže byť jedným z faktorov, ktoré nás primäjú k tehotenstvu, totiž aj tehotenstvo kolegyne na pracovisku. Keď sa niekoľkokrát denne pozeráte na svoju bruškatú kolegyňu a počúvate, ako sa na bábätko pripravuje, je jasné, že i vy začnete uvažovať o svojom potomstve.

Partnerská diskusia

Jeden z autorov štúdie Peter Nilsson pre švédsku tlačovú agentúru TT povedal: „K rozhodnutiu založiť rodinu prispieva mnoho faktorov, z ktorých najdôležitejšia je samotná diskusia medzi partnermi. Správanie ľudí v okolí má však na toto rozhodovanie zásadný vplyv.“

Vzor z okolia

Nie každá však rovnako podlieha vplyvom okolia. Niektorým na rečiach tých druhých pramálo záleží a neinteresuje ich ani to, aké zmeny vo svojom živote prežívajú kolegyne, či kamarátky. Vedci zistili, že „nákazlivosť“, pokiaľ ide o rozhodnutie počať dieťa, sa zároveň líši v súvislosti s tým o ženu z akej skupiny ide. Štúdia ukázala, že ženy s nižším vzdelaním majú tendenciu viac podliehať vplyvom okolia. Najmä vplyvu kolegýň, či kolegyne s vyšším vzdelaním. U žien, ktoré majú vyššiu kvalifikáciu je to naopak. Tieto ženy zväčša patria k tým, ktoré inšpirujú menej vzdelané kolegyne, a pokiaľ ide o ich zdroj inšpirácie. Ten nachádzajú u rovnako vzdelaných spolupracovníčok.

Oteckovia neinšpirujú

Od budúcich otcov sa však inšpirovať veľmi nedá, aspoň pokiaľ ide o nás. Potenciálne, či už skutočné mamičky. Budúci otcovia nemajú na svoje kolegyne žiaden vplyv. Štúdia nedokázala, že by ich spolupracovníčky boli nejako ovplyvnené tým, že o pár mesiacov sa z nich stanú oteckovia.

Výskum pokračuje ďalej

Avšak výskum bude pokračovať i naďalej. Najbližším cieľom vedcov je totiž zistiť, či sú „nákazlivým“ efektom od tehotných žien do nejakej miery ovplyvnení aj muži. Nuž, ak máte vo svojom okolí tehotnú kolegyňu alebo známu, či priateľku, skúste sa zamyslieť nad tým, či naozaj nie je čas už aj pre vás vyskúšať si iný stav. Možno ste v uponáhľanom živote plnom práce na niečo pozabudli.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach