Toto ste tušili? Prekvapivé fakty o bábätkách v maternici!

Každá tehotná sleduje na sebe zmeny, ale to, čo robí plod v maternici sa dozvieme len z krátkych ultrazvukov u lekára. Možno vás prekvapí, čo všetko sa v maternici počas tehotenstva deje. Tušili ste o tomto?

Okrem veľkosti a samotného vývoja, ktorým prechádza bábätko v maternici je zaujímavé vedieť aj niekoľko ďalších faktov, ktoré vám gynekológ nepovie.

plod v maternici
stock.adobe.com

Plod v maternici:

  • Vidí

Plod v maternici pred narodením sa je schopný vidieť. Samozrejme, v maternici je skôr tma ako svetlo, ale ak je slnečný deň určite z neho niečo dnu preniká. Sietnica dieťaťa dokáže rozoznať svetlo už v 18. týždni. V 33. týždni sa mu otvoria očká a môže rozoznávať tvary. Vtedy už aj žmurká. Treba však vedieť, že vývoj zraku pokračuje aj po narodení, ešte aspoň pol roka.

  • Počuje

Už v 8. týždni tehotenstva sa plodu vyvíjajú ušné bubienky. Vývoj plodu pokračuje ďalej a zvuk začne reálne počuť približne v 18. týždni. V 24. týždni sa stáva citlivým na najrôznejšie hlasy a zvuky, v 26. týždni už vie rozoznať matku podľa jej hlasu.

  • Plače

Ak máme zábery s 3D ultrazvuku, kde má dieťatko pokrčenú tvár, je možné, že plače. Výskumy odhadujú, že od 28. týždňa je schopné plakať. Samozrejme, nemôžeme očakávať žiaden hlasný plač, či veľké slzy.

  • Má odtlačky prstov

Znie top neuveriteľne, ale už plod v maternici  má odtlačky prstov. Zvyčajne sa tvoria okolo 20. až 24. týždňa. Vtedy sa tiež tvoria čiary na nohách, ktoré vytvoria jeho stopy.

  • Cíti dotyky

Hmat je jedným z prvých zmyslov, ktoré sa plodu vyvíjajú. Už 8 týždňov po počatí má zmyslové receptory na tvári. Možno máte skúsenosti s tým, že keď priložíte ruku na brucho, zareaguje. Takto vznikajú tie nádherné fotografie nožičiek plodu, ktoré vidno cez bruško mamičky.