Už jeden potrat môže spôsobiť komplikácie

Dávnejšie je známe a ženy, ktoré to nevedeli, tak o tom určite aspoň tušili, že po opakovaných potratoch riziká komplikácií pri ďalších tehotenstvách narastajú. Problémy s otehotnením sa v niektorých rodinách dedia z generácie na generáciu a nie vždy je dokázateľne potvrdené, prečo. Podľa najnovších zistení však už len jeden potrat môže znamenať komplikácie pri ďalších tehotenstvách.

potratRizikový prvý trimester
Potrat nie je rozhodne žiadnou príjemnou záležitosťou. Najväčšie riziko potratu je v prvom trimestri a týka sa, žiaľ, veľkého počtu žien. Omnoho náročnejšie a bolestivejšie je, keď sa potrat udeje v druhom alebo v poslednom  trimestri a dieťa sa nepodarí zachrániť. Nejde sa však venovať deptajúcim momentom, ani sa zbytočne stresovať , pozrime sa na realitu.

Aké riziká majú ženy, ktoré už raz potratili do budúcnosti?
Ženy, ktoré sa niekoľkokrát v živote opakovane stretli  potratom alebo prerušením tehotenstva majú väčšie riziko krvácania počas tehotenstva, predčasného pôrodu, nízkej pôrodnej váhy novorodenca a tiež môžu mať aj komplikácie s placentou. Tie z nás, ktoré majú za sebou jeden potrat alebo prerušenie tehotenstva, majú síce tieto riziká nižšie, ale oproti ženám, ktoré nikdy nepotratili až o 30 percent zvýšené. Najčastejšie u nich dochádza k predčasnému pôrodu, prirastenej placente po pôrode alebo nevyhnutnosti viesť pôrod cisárskym rezom s rôznych dôvodov a komplikácií.

Nie je dôležité, či prirodzene alebo umelo
Zaujímavý je aj fakt, že pokiaľ ide o riziká ďalších komplikácií, vôbec nie je veľký rozdiel medzi tým, či žena potratila spontánne, ale bolo tehotenstvo ukončené zásahom zvonka, teda zámerne. Opakujúcim sa počtom potratov, cisárskych rezov, či predčasných pôrodov riziká komplikácií v nasledujúcich tehotenstvách rastú, a preto sa neraz ženám, ktoré už majú viac detí niekedy odporúča vybranie pohlavných orgánov. Zároveň je tým znížené riziko rakoviny, pretože i to môže súvisieť s tehotenskými komplikáciami, i keď len výnimočne.

Ktoré ženy majú častejšie komplikácie a potraty?
Ako sa dá predpokladať, sú to najmä ženy vo vyššom veku, po štyridsiatke, ale potraty sa nevyhýbajú ani mladým ženám.  Často sú spojené so zlým životným štýlom, ochoreniami – o ktorých neraz ženy ani samy netušia alebo genetikou. Odborníci však vedia, že potratom často končia nekvalitné tehotenstvá, ktoré nemajú šancu na úspech, ide o veľmi poškodené zárodky a jednoducho príroda to vyrieši potratom.

Ako časté sú niektoré komplikácie?
Prirastenou placentou trpí približne sedem percent zo žien, ktoré v minulosti prekonali potrat. Zo žien, ktoré nemali podobné problémy má po pôrode prirastenú placentu približne päť percent. Cisársky rez je nevyhnutným u 25 percent žien, ktoré utrpeli v minulosti potrat, spomedzi žien ktoré nemali v minulosti skúsenosť s prerušením tehotenstva musí cisársky rez podstúpiť 18 percent.  Podľa odborníkov je tehotenstvo bez komplikácii v minulosti považované za ochranný vplyv pred nepriaznivými výsledkami ďalších tehotenstiev.

-sz-

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach