Vysoký krvný tlak v tehotenstve: Dá sa liečiť? Aké riziká prináša?

Aké riziká prináša vysoký krvný tlak v tehotenstve?

Čoraz viac tehotných žien trpí ochoreniami srdca a ciev, najčastejšie vysokým tlakom. Stavom zvyčajne trpia už pred počatím, ale už od prvých týždňov tehotenstva sa zvykne zhoršovať.

https://www.shutterstock.com

Vysoký krvný tlak znamená riziko vzniku život ohrozujúcej preklampsie, preto je pozitívnou informáciou, že lieky proti vysokému tlaku sú v prvých mesiacov tehotenstva bezpečné. Tento výsledok priniesla nová štúdia anglických vedcov. Predchádzajúca menšia štúdia urobila v medicíne tehotných rozruch, pretože spojila betablokátory, ktoré sa používajú na liečbu vysokého krvného tlaku s negatívny výsledkami tehotenstva.

Srdcové chyby a rázštepy

Podľa nej tieto lieky zvyšovali riziko rôznych malformácií, pretože prechádzajú placentou. Nová štúdia však ukázala, že len menej ako jedno percento detí, ktoré sa narodia ženám užívajúcim lieky trpí poruchami srdca, rázštepom  alebo inými problémami. To je porovnateľné s výsledkami rodičiek, ktoré žiadne lieky neužívajú. Navyše tehotenské riziká, ktoré súvisia s vysokým tlakom sú omnoho výraznejšie – vedú ku komplikáciám až u 9,1 percenta mamičiek.

Hypertenzia v tehotenstve

Lieky proti vysokému tlaku sú podľa vedcov bezpečné aj v prvom trimestri tehotenstva. Upozorňujú, že riziko neliečeného stavu v tehotenstve je vysoké, dlhodobý vysoký tlak u tehotných môže hroziť nielen zdravie matky, ale aj plodu, dokonca môže viesť až k potratu. Špeciálnu pozornosť zdraviu by mali venovať ženy s nadváhou alebo obezitou a snažiť sa už pred otehotnením upraviť svoju hmotnosť a životosprávu.

Čo spôsobuje vysoký krvný tlak?

Ženy s chronickou hypertenziou majú totiž zvyčajne vyšší index telesnej hmotnosti, vyšší vek, neraz aj diabetes mellitus pred tehotenstvom. To sú faktory, ktoré sú samy o sebe prinášajú riziko vrodených chýb, a to s väčšou pravdepodobnosťou ako u žien s optimálnym krvným tlakom. Počas tehotenstva sa vyvinie vysoký krvný tlak najčastejšie u žien, ktoré trpia iným základným problémom. Zvyčajne to je cukrovka, obezita alebo ochorenie obličiek.