Zbavte sa obáv z dojčenia: Viete, ako podporiť tvorbu mliečka?

Chcete dojčiť, ale neviete, či vám to bude dopriate?

Každá budúca mamička dnes už vie, že najdôležitejšou a úplne jedinečnou výživou pre dieťatko je materské mlieko. Nielen kvôli živinám, ktoré obsahuje, ale aj kvôli faktorom, ktoré pozitívne vplývajú na imunitu, vývoj i celkové zdravie dieťaťa. Lenže…

ako podporiť tvorbu mliečka
https://stock.adobe.com

Viete ako podporiť tvorbu mliečka?

Mnohé mamičky sa vopred stresujú, pretože sa obávajú, že nebudú mať dostatok mliečka alebo nebude také kvalitné, ako by malo byť. Našťastie, zvyčajne sú tieto strachy neopodstatnené. Materské mlieko, ktoré „varí“ každá mamička presne na mieru svojho dieťatka je zázračný pokrm. Je dokonale vyvážené, navyše vyhovuje presne potrebám dieťaťa – vzhľadom na jeho vek.

Dojčenie nie je len o výžive

Dojčenie je najprirodzenejší spôsob výživy dieťaťa, ale má tiež veľmi dôležitú psychologickú funkciu. Dieťa sa prostredníctvom matkinho prsníka upokojuje, ubezpečuje, lieči. Mamička takto získava k potomkovi omnoho silnejší vzťah a večné silné puto. Je dokázané, že dojčené deti majú vyššiu imunitu ako deti, ktoré dojčené neboli alebo boli dojčené kratšie ako pol roka.

I keď sa za dostačujúce považuje dojčenie počas prvých 6 mesiacov života dieťatka, ak to predĺžime na rok či o čosi viac, dávame svojmu dieťaťu jeden z najväčších darov.

Ako podporiť tvorbu mliečka a jeho kvalitné zloženie?

Neverte povedačkám, že keď vaša mama nemala mlieko, ani vy ho mať nebudete, alebo, že keď ste chudá, nemáte šancu mať dostatok mlieka. Dôležitá je v prvom rade zdravá vyvážená strava, dostatok tekutín, optimálna hmotnosť. Myslime na to, že potraviny, ktoré nadúvajú, spôsobujú problémy aj dieťaťu. Pomôcť pri dojčení si môžeme aj niektorým z výživových doplnkov.

ako podporiť tvorbu mliečka

Pomoc pri podpore dojčenia, ktorá bábätku chutí i pomáha

Veľmi zaujímavým pomocníkom z radu voľnopredajných prípravkov je Lactil, určený práve pre dojčiace ženy. Obsahuje výťažok z fenikla a anízu. Prečo práve z týchto dvoch rastlín? Fenikel a semeno anízu podporujú tvorbu materského mlieka a zlepšujú trávenie. Fenikel je účinný aj ako prevencia kolík. Dojčatá si obľúbia chuť anízu v mlieku matky a to ich povzbudzuje k satiu materského mlieka.

Ako treba Lactil užívať?

Nič zložité: Každý deň ráno a večer si dáme jednu kapsulu a zapijeme väčším množstvom vody.

Myslite na to, že i keď je prípravok vyrobený z ekologicky pestovaných rastlín, musíme ho skladovať mimo dosahu detí. Rovnako, nie je vhodný ani pre tehotné ženy a treba dodržiavať stanovené dávkovanie.