Kedy začať s kašičkami?

V akom veku treba začať kombinovať mliečnu výživu s ďalšími potravinami,  ktoré z nich sú najvhodnejšie, v akej konzistencii  či v akom množstve, neexistuje ani medzi odborníkmi jednotný názor.

Niektorí odporúčajú začať s odstavovaním dieťaťa a podávaním pevnej stravy už v 4. až 6. mesiaci, iní to považujú za príliš skoro. Uznávaný český odborník na výživu Petr Fořt odporúča začať s prikrmovaním detí neskôr ako je bežne obvyklé, najskôr až od šiesteho mesiaca, aj to len v prípade, ak je to nevyhnutné,  pretože dieťa nepriberá a materské mlieko mu už nestačí.

Inak je vhodnejšie prejsť na kombinovanú  stravu až v ôsmom mesiaci veku dieťaťa. Úplnú tuhú stravu by podľa Fořta malo dieťa dostávať až asi od osemnásteho mesiaca alebo aj neskôr.

Detský organizmus na normálnu stravu privykáme pomaly a postupne. Začneme s malými lyžičkami ovocnej šťavy, postupne pridávame riedke mliečne nepšeničné  kaše  a ovocné pyré. Vhodné sú aj hotové detské kaše, ktoré sa ľahko pripravujú a väčšinou sú obohatené o rôzne dôležité minerály a vitamíny. Dieťa kŕmime vždy lyžičkou.  Až do roka všetky jedlá podávame v kašovitej konzistencii, najlepšie rozmixované.  

Začíname vždy len jedným druhom potravy a v malom množstve, jedlo nesolíme ani nesladíme.  Zelenina je všeobecne vhodnejšia a menej alergizujúca ako ovocie. Zeleninu nedusíme, ale varíme, najlepšie na pare a uvarenú dôkladne rozmixujeme.  Ovocné šťavy podávame len veľmi opatrne a nedosládzame.  

Najvhodnejšou obilninou do prvého roku  a najmenej rizikovou z hľadiska možných  alergií je ryža, pretože neobsahuje lepok.  Mäso pridávame až potom, čo dieťa bez problémov dokáže zjesť zeleninovú a ovocnú kašovité stravu. Od deviateho mesiaca môžeme do jedla primiešať aj natvrdo uvarený žĺtok. Bielok dávame dieťaťu až od ukončeného prvého roku.

Martina Hanzelová

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach