Na piknik s deťmi

Na rozlúčku s letom a prázdninami deti iste poteší piknik spojený s grilovačkou.  Poradíme vám, na čo nezabudnúť,  aby bol tento piknik pre vaše deti i pre vás  nezabudnuteľný, aby ste na nič nezabudli, vyhli sa stresom a pokazenej nálade. Skúste si naplánovať na rozlúčku s prázdninami niečo pekné! Mimochodom, ak to počasie dovolí, takýto piknik možno stihnúť ešte aj počas jesene…

piknik s deťmi

Čo zobrať na jedenie

Pre deti pripravte najmä také jedlá, ktoré sa ľahko zoberú do detskej rúčky. Malé chlebíky so syrom, trvanlivou salámou,  mafiny,  celozrnné keksy. Ovocie a zeleninu pokrájajte, okrem tradičných rajčín, paprík a uhoriek si deti iste pochutia aj na očistenej surovej mrkvičke či kalerábe. Poriadnym jedákom pokojne ponúknite klasiku – rezne so šalátom. Nezabudnite na dostatok nápojov:  minerálky, čaj, pre dospelých prípadne aj kávu v termoske. Výnimočne doprajte deťom aj rozličné  drobné sladkosti –  gumené medvedíky, napolitánky, musli tyčinky.  Ak nemáte chladiacu tašku, neberte so sebou žiadne rýchlo sa kaziace potraviny: smotanové nátierky, majonézu, šunku či mäkké salámy.

Ak piknik spojíte aj s opekaním a grilovaním, kým sa jedlo pripraví, ponúknite deťom len niečo menšie na zahryznutie. Napríklad malé pagáčiky, či domáce slané pečivo pripravíte doma rýchlo a ľahko a určite si na nich pochutia ak dospelí. Malí hladoši sa raz – dva zasýtia i zabavia pri opekaní údenej slaninky či špekáčikov. Medzitým sa môžu pomaly grilovať a opekať náročnejšie jedlá,  rozličné grilované lahôdky, špízy, mäská v alobale. Nezabudnite na záver na sladký dezert – grilované  banány, jabĺčka či hrušky. Rýchlo a jednoducho ich pripravíte aj na jednorazovom grile z alobalu.

Mäso, hamburgery, špízy  na grilovanie si predpripravte ako polotovar už doma. Nakrájajte mäso na plátky a nechajte najlepšie cez noc marinovať, z mletého mäsa vytvarujte fašírky či hamburgery,  so sebou si môžete priniesť balíčky na živánsku   už zabalené v alobale.

Zahrajme sa s deťmi!

Piknik to nie je len dobré jedlo, ale najmä pre deti je to aj príležitosť vyblázniť sa, pohrať  a  dosýta si pobehať v prírode, na čerstvom vzduchu. Zbytočne neberieme so sebou veľa hračiek. Príroda nám ponúka dosť vlastných hračiek:  konáre, listy, kamene i potôčik. Vždy je väčšia zábava, ak je detí viac.

Obľúbené a žiadané hry na výletoch  pre deti i dospelých sú stále tradičné kolektívne hry –  futbal, volejbal, hra na schovávačku či chytačku. Určite však deti rady prijmú aj nejakú novú hru. Na inšpiráciu vám ponúkame niekoľko hier v prírode vhodných pre deti i dospelých. Veľa ďalších nájdete napríklad aj na internete.

Na pána domáceho

Hráči utvoria kruh, jeden hráč sa postaví do jeho stredu a zaviaže si oči šatkou. Keď povie teraz, všetci hráči v kruhu sa začnú do kola pohybovať. Na povel stáť zastanú a stredný hráč ukáže na niekoho rukou.   Označený hráč pozdraví: „Dobrý deň pán domáci“, pričom môže ľubovoľne meniť hlas. Hráč v strede kruhu  musí uhádnuť, kto to povedal.  Ak povie správne meno, vymenia si miesto.  Háda dovtedy,  kým neoznačí niekoho správne. Takto sa v kruhu postupne vystriedajú všetci hráči. Za každú správnu odpoveď je bod, kto má na konci hry najviac bodov, vyhráva a dostane dohodnutú odmenu. Napríklad porciu špekáčikov navyše.

Boj o jablko

Súťažia dvojice. Určí sa  trasa, dvojica sa postaví oproti sebe a každý zo svojej strany zahryzne do jabĺčka. Takto spojení musia čo najrýchlejšie absolvovať vytýčenú trasu. Nesmú pustiť jablko a obidvaja musia byť stále doňho zahryznutí. Ak jeden jablko pustí alebo im spadne, sú diskvalifikovaní. Možno sa dohodnúť na tolerancii jednej či dvoch chýb.

Pozor na členky

Dvaja hráči si čupnú oproti sebe vo vzdialenosti asi troch krokov  a chytia si z vonkajšej strany svoje členky. Na znamenie idú oproti sebe, narážajú do seba, tak, aby súper pustil aspoň jednou rukou svoj členok a dotkol sa rukou zeme, alebo sa posadil prípadne si  kľakol.

Telefonisti

Dvaja hráči stoja na koncoch dlhej šnúry, ktorej stred je označený šatkou. Po štartovacom signáli začnú obaja namotávať špagát na drievko, ktoré držia v ruke. Kto sa prvý dopracuje k šatke, vyhráva.

Výcvik netopierov

Hráči si zaviažu oči a postavia sa na štartovaciu čiaru. Jeden – vodca hry, odíde do vzdialenosti asi 100 metrov a počas dvoch minút krátko píska na píšťalku. Hráči sa musia len podľa zvuku dostať čo najrýchlejšie k nemu a dotknúť sa ho. Komu sa to prvému podarí, vyhráva.

Hra na farby

Hráči sedia v kruhu, jeden z nich povie akúkoľvek farbu a na niekoho ukáže. Ten musí čo najrýchlejšie povedať predmet, pre ktorý je táto farba typická a zároveň povedať ďalšiu farbu a ukázať na ďalšieho hráča.  Kto  nevie, alebo reaguje pomaly, vypadáva.

Bociany a žaby

Hráči sa rozdelia na dve skupiny:  v jednej sú bociany, v druhej žaby. Bociany stoja na jednej nohe a druhú si pridŕžajú rukou, žaby skáču po štyroch. Určí sa čas a priestor, v ktorom sa žaby skákaním po štyroch snažia uniknúť bocianom  a bociany poskakujúc na jednej nohe sa ich zasa usilujú  pochytať čo najviac. Po uplynutí dohodnutého času sa skupiny vymenia. Vyhráva tá skupina detí, ktorá pochytala najviac žiab.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach