Dáte si pralinku „Mozartkugel“?

Pralinky s obrázkom geniálneho hudobného skladateľa Wolfganga Amadea Mozarta na staniolovom obale nájdeme všade tam, kde sú kvalitné a vybrané cukrovinky! Vynález týchto „Mozartkugeln“ , alebo po slovensky Mozartových guľôčok, čo, bohužiaľ, v našom jazyku môže znieť značne pejoratívne, je starý takmer 150 rokov! Teda od čias, keď sa začal rozvíjať kult okolo osoby tohto geniálneho skladateľa. Začiatok datujeme do roku 1842, keď v srdci jeho rodného Salzburgu, bola odhalená jeho socha. Netrvalo dlho, a meno svojho slávneho rodáka šikovne začali využívať podnikatelia ako obchodnú značku pre svoje veľmi reálne ciele. A tak sa v Salzburgu začali predávať rôzne produkty s menom „Mozart“. Bola to napríklad nielen čokoládová „Mozartova torta“, ale aj takzvaný „Mozartov krém“- žiadna lahôdka, ale celkom prozaický krém na topánky, ktorý vynašiel v r. 1911 istý pán Hladík a tvrdil,že je najlepší v celom Salzburgu.

Mozartkugel

 

Pralinky, ktoré dobyli svet…

Ale najznámejší výrobok s menom slávneho skladateľa má svoje začiatkv r.1890, keď jedného sychravého rána cukrársky majster Paul Fuerst dostal šťastný nápad a vymyslel recept na pralinky, ktoré doslova dobyli svet! Po celom rade pokusov s pralinkovými bonbónmi sa mu podarila jedinečná kreácia, ktorú pomenoval na počesť veľkého génia „Mozartova bomba“, ale neskoršie podľa guľatej formy premenoval na „Mozartkugel“ – teda Mozartova guľa. Pracovný postup nie je vôbec jednoduchý! Najprv treba pripraviť kvalitný marcipán z čerstvých píniových orieškov, ktorý tvorí jadro. Druhá vrstva je najjemnejší nugátový krém a až tretia vrstva je tmavá čokoláda. Nakoniec sa guľôčky napichujú na drevené tyčinky a namáčajú do horúcej čokolády. Takto pripravené sa nechajú pomaly vychladnúťa stuhnúť. Až potom sa tyčinky vyberú a otvor sa vyplní zvyškom čokolády. Hotová pralinka sa obalí strieborným staniolom s portrétom W.A.Mozarta.

V r. 1905 predstavil Paul Fuerst toto svoje dielko verejnosti na Svetovej výstave v Paríži a hneď získal aj najvyššie ocenenia – Zlatú medailu. Ale tak ako to býva s úspešnými a originálnymi produktami, hneď sa nájdu aj podnikavci, ktorí sa chcú na novom nápade priživiť! Paul Fuerst si totiž zabudol zaistiť ochranné autorské práva a ochrannú známku na produkt a jeho obal.

A preto už pred vypuknutím Prvej svetovej vojny sa začali „Mozartkugeln“ vyrábať doslova priemyselne a v priebehu 30 rokov dosiahli miliónový obrat, čo, samozrejme, súviselo s rozsiahlou propagáciou salzburskej špeciality v celom svete.

Originálne sú len v Salzburgu

Konkurenčný boj mal medzi salzburskými cukrármi najprv len lokálny charakter, ale rýchlo prerástol až do vyhranených sporov medzi Rakúskom a susedným Bavorskom do takej miery, že ho muselo riešiť Európske spoločenstvo, predchodca dnešnej EÚ. Zaujímavé je, že predmetom sporu nikdy nebol recept a cukrárske tajomstvo, ale distribúcia, export a grafická úprava obalu, ale najmä označenie ako „pravé“ , „originálne“ alebo „salzburské“. Spor nemal konca-kraja, až zasiahol pravnuk autora pôvodných praliniek Norbert Fuerst. A tak dnes práve on je jediný, kto má výlučné právo označovať svoj produkt ako „Original Salzburger Mozartkugel“, ktoré si môžete aj v Salzburgu a len v Salzburgu, kúpiť. Sú trocha iné, ako tie, čo bežne dostať aj v našich predajniach.

800_0502_TSG_Fuerst_025

Fuerst totiž nie je stúpencom propagácie Mozarta a Mozartovej hudby cez svoje pralinky! Práve naopak – jeho cieľom je ochrániť svoje vysoko kvalitné produkty so storočnou tradíciou. Nič viac a nič menej!

Ak niekedy zablúdite do Salzburgu, možno navštívite cukráreň „Fuerst“ ,kde táto svetoznáma pralinka prišla nielen na svet, ale kde ju ako „originál“ tiež môžete ochutnať.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach