14.február – Valentín

14. február

Dátum, ktorý sa v prvom rade spája so sviatkom zamilovaných dnes už po celom svete. História tohto sviatku je už bezpochyby takmer každému notoricky známa. Svätý Valentín tajne oddával zaľúbené dvojice a potom, keď ho za to zavreli, svojej milej napísal na lístok, že ju ľúbi a podstrčil jej ho popod dvere. Tým sa to všetko začalo. Srdiečkovo – červený ošiaľ, ktorý samozrejme v pomerne veľkom časovom predstihu zapĺňa výkladné vitríny všakovakých obchodov.

Valentín je sviatok, kedy si ľudia dávajú najavo, že sa majú radi a že im na sebe záleží. Neplatí to len pre zamilované dvojice, ale aj pre priateľov, či rodinných príslušníkov. Keď na Slovensko tento valentínksy ošiaľ pred pár rokmi prišiel, tak nás otec začal brávať na večere. Teda, nie že by to inokedy nerobil, ale tieto boli špeciálne. Bolo predsa 14. Februára. Aj napriek milým charakteristickým črtám sviatku zamilovaných má 14. február aj opačnú stránku.

Ľudia majú predsudky, že je to sviatok len pre zamilovaných, že ak sú „single“, tak ich tento deň nezaujíma. Ja som postupne začala mať k tomuto sviatku tiež averziu. Pravidelne sa mi totiž stávalo, že práve v tomto, vtedy pre mňa trapnom valentínskom období, som sa s niekým rozišla. Každý rok to bolo ako naschvál pred 14. Februárom, a tak mi naše rodinné večere nespôsobovali radosť, ale skôr lútosť, či občasnú zúrivosť…

Chyba! Každý by si mal užiť svoju nezávislosť a momentálny stav slobody. Je veľkým omylom, ak si myslíme, že na Valentína sa chodí len na romantické večere vo dvojici. Prečo si nezájsť na chutné jedlo, či obľúbený miešaný nápoj do príjemného podniku s priateľmi, či rodinou? Obávate sa takej istej melanchólie, akú som kedysi pri pohľade na zaľúbené páry mávala ja? Pokojne si povedzte, že ak vy už nebudete samy, tak si takýchto večerov doprajete veľmi, veľmi veľa a nebudete čakať len na ten valentínsky …!