Advent v českých mestách

Adventný čas je obdobie, keď sa tešíme na sviatky. Poradíme vám, kde v Českej republike môžete zažiť kúzelnú atmosféru.

Advent v českých mestách

České mestá sa na advent a na Vianoce pripravujú vo veľkom. Mnohé námestia na pár týždňov ozdobí vianočný stromček, konajú sa tam trhy a najrôznejšie kultúrne programy. Ak sa tohto roku chystáte do Českej republiky, skúste sa inšpirovať podľa našich tipov. Povieme vám, kam sa vypraviť za najlepším vareným vínom alebo bohatým kultúrnym programom.

Advent v českých mestách

Brnenské Vianoce a dizajn

Moravská metropola Brno sa už tradične teší na Vianoce, ktoré tu miestni obyvatelia prežívajú v pokoji a pohode. Počas adventu sa ulice centra mesta premenia a s výzdobou sa stretnete na každom rohu. Tohto roku sa trhy konajú od 23. novembra do 28. decembra na námestí Slobody a na neďalekom Dominikánskom námestí. Môžete sa tešiť aj na veľké pódium, kde sa budú konať koncerty, aj na vianočný dizajn market. Organizátori mysleli aj na milovníkov vegánskej a raw stravy – tí si v brnenských stánkoch prídu na svoje.

Na Dominikánskom námestí si vaše deti užijú živé jasličky s ovcami a kozami, alebo tu uvidíte aj vyrezávaný betlehem.

Olomouc láka na vôňu vareného vína

V moravskom meste Olomouc si aj tohto roku na Vianoce pripravili obľúbenú špecialitu, za ktorou sa chodí zblízka i zďaleka. Olomoucké vianočné trhy, najmä ich časť na Hornom námestí, sa totiž môžu pochváliť mnohými druhmi vareného vína a punčov s rôznym korením, nápojmi sladkými aj horkými, vylepšenými rumom, griotkou i čerstvými pomarančmi. Okrem toho, počas vianočných trhov a dlhých tmavých večerov môžete obdivovať krásne osvetlený stĺp Najsvätejšej Trojice, ktorý je zapísaný do zoznamu UNESCO. Trh svoje brány otvára už 25. novembra a potrvá do 23. decembra.

Trhy v Českom Krumlove v tieni zámku

Český Krumlov je malé juhočeské mesto v podhorí Šumavy, v ktorého strede sa nad Vltavou týči rozsiahle šľachtické sídlo, právom zapísané do zoznamu kultúrneho dedičstva UNESCO. Počas leta býva mesto plné turistov, ale v zime sa čas trochu upokojí a spomalí a turisti i miestni si môžu vychutnať pokojný vianočný jarmok. Nakúpiť tradičné výrobky i koláčiky budete môcť na námestí Svornosti, ale aj na I. zámockom nádvorí od 30. novembra do 6. januára. V rámci trhov sa budú konať adventné a vianočné koncerty pre malých i veľkých.

Adventné trhy v Plzni

V centre západočeskej Plzne, na námestí Republiky pri katedrále sv. Bartolomeja, sú na adventuchtivých návštevníkov pripravení od 24. novembra až do 23. decembra. Trhy ponúknu desiatky stánkov s remeselnými výrobkami a ukážkami výroby, aj stánky s občerstvením a miestnymi špecialitami, ktoré sú typické pre tento kraj. Ak sem prídete po zotmení, uvidíte, že sviatočné osvetlenie celého námestia vykúzli jedinečnú atmosféru. Návštevu adventných trhov môžete spojiť s prehliadkou svetoznámeho plzenského pivovaru, kde sa 1. decembra môžete zúčastniť Adventných dielní v  Pivovarskom múzeu a domov si odniesť voňavé výrobky z včelieho vosku. V období adventu sa v centre Plzne konajú aj špeciálne komentované adventné prehliadky, ktoré vás prevedú históriou Vianoc a vianočných zvykov a tradícií.

Advent v českých mestách je čarovný!

Viac tipov na výlety do Česka nájdete na: www.kudyznudy.cz