Adventný svietnik z vlastnej dielne

Krášli už váš príbytok adventný svietnik? Ak ešte nie, je najvyšší čas si pripraviť adventný svietnik z vlastnej dielne! Samozrejme, môžeme si niečo pekné vybrať aj v kvetinárstve, ale ak máme šikovné ruky a trochu fantázie, veľmi rýchlo si ho môžeme pripraviť aj doma. No a v prvú adventnú nedeľu si môžeme zažať prvú sviečku na vlastnom svietniku. Paráda!

Ako si pripraviť adventný svietnik z vlastnej dielne?

Adventný svietnik z vlastnej dielne

Príprava je dôležitá

Adventný svietnik, ktorý dávame na inšpiráciu, si môžete zhotoviť pomerne rýchlo – dôležitá je však dobré príprava. Ostatné je potom už len hračka. Slovo “hračka” som použila schválne, pretože aranžovanie adventného svietnika je skutočne príjemnou hrou.

Pripravíme si drevenú doštičku, alebo – aby sme boli originálni – pník aj s kôrou, ktorý sa bude na stole pekne vynímať. Ak však nič také poruke nemáme, stačí aj klasická kuchynská doska okrúhleho tvaru. Okrem toho si pripravíme sviečky, rôzne vianočné ozdôbky a figúrky, šišky, mach, kúsky škorice, hviezdičky badiánu, vetvičky čečiny – či už živé alebo umelé a lepiacu pištoľ (dostaneme v obchodoch s hobby potrebami.

Trvalý, alebo unikátny – iba na tento rok?

Ešte predtým, ako sa pustíme do aranžovania a lepenia jednotlivých dekorácií na podklad, mali by sme si ujasniť, či chceme tento istý venček použiť iba tento rok, alebo či si ho chceme po sviatkoch odložiť do škatule a vytiahnuť pekne o rok – ako nový.

Ak chceme mať svietnik, ktorý vonia čerstvou čečinou a žiari sviežim machom, poslúži nám iba tohto roku, alebo si po sviatkoch nalepené konáriky (a zrejme s nimi aj niektoré nalepené ozdoby) odlepíme a na budúci rok podľa potreby dotvoríme.

V prípade, že aranžujeme svietnik na viac sezón, nepoužívajme živú čečinu, ani mach, ale smelo môžeme aranžovať a lepiť šišky, tyčinky škorice, badiánové hviezdičky a najrôznejšie ozdoby.

A potom už len aranžujeme a tešíme sa…

Ako prvé naaranžujeme a nalepíme štyri sviečky. Je len na nás, či použijeme sviečky rovnakej veľkosti, alebo štyri sviečky rôznej veľkosti. Potom si skúšobne naaranžujme všetky dekorácie a keď sme s výsledkom spokojní, zapneme si lepiacu pištoľ, vložíme do nej náplň s lepidlom, položíme ju na podložku (najlepšie na tvrdý kartón papiera alebo staré noviny) a začneme pracovať, čiže lepiť ozdoby, vetvičky, šišky a všetko ostatné, čo sme si pripravili. Uvidíte, že sa vám to bude páčiť! Adventný svietnik z vlastnej dielne budete mať hotový raz dva. 🙂 A keď získate potrebnú rutinu, možno si onedlho naaranžujete aj svietnik na štedrovečerný stôl…!

stock.adobe.com