Ako byť ekologická aj za volantom?

Žiť ekologicky je dnes veľmi trendy. Za posledný rok sa v tejto oblasti udialo množstvo významných zmien. Potraviny balíme do textilných vrecúšok, tie šikovnejšie si ich dokonca sami tvoria, obchody úplne vyraďujú plastové igelitky, v drinkoch už nenachádzame plastové slamky, ale také z ekologických materiálov, do popredia vstupujú slová ako zero waste a trvalá udržateľnosť. Sú však oblasti, s ktorými sa nám ekológia až tak na prvú nespája.

Medzi nami je dnes mnoho vodičiek. Máme rady svoje štvorkolesové tátoše a dokážeme ich rozmaznávať niekedy aj viac ako muži. Ženy už dávno nepatria medzi tie, ktoré si auto vyberajú podľa farby. Vyznáme sa do prevodovky, spotreby a bez problémov zvládame i výmenu pneumatiky. A práve pri tejto téme si dnes povieme niečo o ekológií. Iste, je štýlové a ekologické kúpiť si elektrické auto, ale nie každá z nás si tento prístup môže dovoliť. Zatiaľ ostaneme na Slovensku, kde môže dobrý skutok pre životné prostredie spraviť každá z nás. A zadarmo.

Ostaneme pri výmene pneumatík. Práve v týchto mesiacoch opäť nastáva obdobie výmeny zimných pneumatík za letné. Pripomeňme si, že kým prezutie z letných na zimné určuje zákon, v opačnom prípade necháva slovenská legislatíva toto rozhodnutie na zodpovednosti vodičov. Jemným vodítkom môže byť pravidlo 7 °C. Ak denné teploty dlhodobo neklesajú pod túto hranicu a vozovka nie je pokrytá súvislou vrstvou ľadu a snehu, odporúča sa prezúvať. Riadiť sa môžete aj hĺbkou dezénu, ktorá by nemala byť menej ako 1,6 milimetrov.

Či už ste prezuli, alebo sa ešte len chystáte, práve toto je moment, kedy sa môžete zachovať ekologicky a navyše si ušetriť čas s otázkou, kam s ojazdenou pneumatikou. Jednoducho do pneuservisu alebo predajne pneumatík či na zberné miesto, ktoré určila obec. Každý z nich je povinný od vás pneumatiku bezplatne prevziať. Táto povinnosť spätného zberu platí zo zákona už od 1.1. 2016.

Každé takéto miesto spätného zberu je pritom povinné prijať pneumatiky nielen zadarmo, ale aj bez ohľadu na ich značku a miesto nákupu. Všetky poplatky sú už totiž zahrnuté v predajnej cene pneumatík, čo musí byť uvedené na dokladoch.

Povedomie o právach spotrebiteľov a povinnostiach zberných miest už dlhšie šíri nezisková spoločnosť – organizácia zodpovednosti výrobcov pneumatík ELTMA. Tá komunikuje nielen dôležitý Zákon o odpadoch, ale informuje širokú verejnosť o dôležitosti vhodného spôsobu odovzdania pneumatík. Týmto chce predchádzať aj situáciám, kedy pneumatiky končia nešťastne v lese, kde škodia životnému prostrediu. OZV ELTMA sa snaží o bezplatnom spätnom zbere informovať vodičov i samotné pneuservisy a podávať pomocnú ruku v potrebných otázkach.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach