Ako sa oslavuje Halloween v Severnej Amerike

Halloween sa oslavuje najmä v USA a Kanade a práve odtiaľ sa vracia tento starý zvyk znova do Európy.

Američania neoslavujú ani fašiangy, nemajú ani karneval, a preto im netreba zazlievať, že to s Halloween-om preháňajú. Výnimku tvorí okolie New Orleans a bývalých francúzskych oblastí, kde sa oslavuje Mardi Gras. Pochádza ešte z čias francúzskych kolónií: ľudia sa veselia na uliciach a prinášajú ostatným dobrú náladu.

V minulosti sa Halloween cirkvi veľmi nepozdával, preto sa pokúsila o chabý pokus zaradiť aspoň „tekvicové strašidlo“, Jack O´Latern medzi kresťanské symboly. Namiesto tváre vyrezali do tekvice kríž, ale akosi im to v kresťanskej obci neprešlo, tak sa prestali púšťať do podobných experimentov.

Halloween

Mladí Američania už začínajú oslavovať Halloween v skorých ranných hodinách. Prezlečú sa do kostýmov, zamaskujú a idú do školy, kde sa venujú skôr zábave než štúdiu. Tí mladší sa večer vyberú do ulíc, chodia od domu k domu a vyberajú sladkosti, prípadne susedom vyvedú nejaký „žartík“. „Trick or Treating?“(Žart alebo Dobrotu?)

Záleží len na domácich, či ich obdarujú sladkosťami, alebo sa nechajú celú noc terorizovať „malými obludami“.
Tento americký zvyk sa v kostýmoch, maskách a chodením od domu k domu podobá európskemu. Medzi nimi je len malý rozdiel: deti v Európe vás „nevydierajú“, ale za zaspievanú pesničku alebo odrecitovanú básničku si vypýtajú sladkú odmenu. Kedysi to aspoň tak bolo…

V noci sa ulice a domy rozžiaria halloween-ovou výzdobou. Na každom rohu na vás čakajú „tekvicové strašidlá“, domy a záhrady sú v znamení strašidelnej výzdoby. Lebky, kostry, pavučiny, odseknuté končatiny sú v takúto noc znakom dobrého vkusu a štýlu.
Večer sa koná „Halloween party“, samozrejme v maskách. Niektorí ľudia premenia svoj dom na strašidelný hrad a pozvaným hosťom ponúkajú hororové občerstvenie.

Na halloweenskom menu nesmú chýbať kulinárske špeciality, ako „čerstvé mozgy“, „krvavé prsty“ či „upírske drinky“.

V Amerike nájdete aj takzvané „domy hrôzy“, ktoré sú dodatočne vybavené špeciálnymi efektmi. Takéto domy nazývajú „Haunted House“ (strašidelný dom).

Ak sa vyberiete do Ameriky a v krajine pobudnete aj počas Hallowee-nu alebo tam nebodaj ste a neviete, čo s načatým Halloween-om?

Pod touto adresou nájdete všetky miesta, kde môžete oslavovať pri všetkej počestnosti Halloween:

www.hauntedhouse.com.

Zaujíma vás, ako sa Halloween oslavuje v iných krajinách ?

Ako sa Halloween oslavuje v Európe.
Ako sa Halloween oslavuje v Mexiku.

Chceli by ste zamaskovať vaše deti a neviete ako na to ? Pripravili sme pre vás zopár typov, ako vaše ratolesti, prežijú v úcte každú halloween-ovú party