Až 35% Slovákov nevydrží bez príjmu dlhšie ako mesiac.

Pozrite sa na ekonomické dopady koronavírusu na obyvateľov Slovenska

Koronavírus spomalil a zmenil svet. Už niekoľko týždňov sme svedkami drastického spomaľovania ekonomiky, zavretých hraníc a obľúbených podnikov. Zabudli sme, aké je to ísť do divadla či na koncert, svojich známych sme naposledy videli cez videohovor.

Aj napriek postupnému uvoľňovaniu prijatých opatrení bude trvať ešte určitý čas, kým sa život na Slovensku vráti do zabehnutých koľají.

bez príjmu

Neviditeľný nepriateľ paralyzoval ekonomiku

Podľa odhadov Národnej banky Slovenska nás čaká pokles ekonomiky až o 10%. Utrpeli všetky odvetvia priemyslu, no najviac cestovný ruch spolu s malými a strednými podnikateľmi, ktorí sú nútení svoje zisky ďalej investovať.

Financer.com Slovensko realizoval prieskum mapujúci ekonomické dopady opatrení v súvislosti so šírením koronavírusu na obyvateľov Slovenska. Zistili, že až 35% Slovákov nevydrží bez príjmu dlhšie ako 1 mesiac.

Ďalších 31% opýtaných vydrží bez príjmu, prípadne s obmedzeným príjmom najviac 2 týždne. Až 22% opýtaných by dokázalo fungovať bez príjmu aj dlhšie ako 2 mesiace.

„V marci 2020 Slovensko čelilo najväčšej kríze, akú si pamätáme.“ Podľa ministerstva práce prišlo v marci o prácu viac ako 10 000 ľudí a boli nútení zostať doma. Chceli sme zistiť, ako sa zmenila ich finančná situácia ľudí a či boli na tieto zmeny pripravení. Ak nie, sme tu, aby sme ich naučili základy finančnej gramotnosti a pomohli im pri optimalizácii ich rozpočtu, uviedol Daniel Fekete, Country Manager Financer.com Slovensko.

V priemere každý piaty Slovák je doma

Niekoho sa opatrenia v súvislosti s koronavírusom dotkli minimálne, niekto bol nútený prejsť na home office a niektorí ostal doma, pretože prevádzka alebo spoločnosť v ktorej pracovali, bola kvôli opatreniam zatvorená.

bez príjmu

Podľa prieskumu ostal doma približne každý piaty zamestnaný Slovák. Takmer 20% podnikateľov bolo nútených zo dňa na deň zavrieť svoje prevádzky.

Momentálne fungujeme na približne 60% a naše tržby výraznejšie klesli. Stále však dokážeme pokryť minimálne náklady na mzdy zamestnancov a tí tak nemusia ostávať doma, ani im nehrozia výpovede. Obedy vydávame cez okienko, prípadne robíme dovoz a v prevádzke dodržiavame najvyššie hygienické štandardy,” tvrdí majiteľ jednej z bratislavských reštaurácií.

Samostatnou kapitolou sú rodičia, ktorí ostali so svojimi deťmi doma na takzvanom ošetrovnom, respektíve OČR. Takmer 13% respondentov tvorili nezamestnaní, dôchodcovia alebo študenti.

Aká bude budúcnosť?

Predpovedať budúcnosť popri jednotlivých fázach uvoľnovania opatrení je náročné. Už teraz je pravdepodobné, že naša ekonomika zažije recesiu a viacerí z nás prídu o prácu.

Niektoré prognózy ekonomického vývoja ukazujú, že môžeme očakávať celkový pokles dopytu a produkcie. Ten môže znamenať až 30% pokles maloobchodných tržieb.

NBS uvádza, že kvôli koronavírusu by mohlo prísť dočasne o prácu viac ako 130 000 ľudí.

Kompletné výsledky prieskumu nájdete na tomto odkaze.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach