Barbora ťahá sane do dvora!

Barbora a jej pranostika

Takáto pranostika sa traduje až do dnešných čias od našich predkov a súčasne nám pripomína, že keď sa objaví tento dátum v kalendári, v našich zemepisných šírkach často sneží.

Barbora ťahá sane do dvora
stock.adobe.com

Deň Barbory, 4. decembra, patril v minulosti v niektorých častiach stredného Slovenska tiež k takzvaným stridžím dňom. Čo opäť znamenalo, že ranné návštevy žien v akejkoľvek domácnosti boli nežiadúce. Prinášali vraj domácim iba starosti a problémy. Mimochodom, aj tí, ktorí už nechcú veriť poverám, musia uznať, že taká ranná návšteva, či už ženy, alebo muža, v čase, keď je v domácnosti veľmi rušno a každý sa chystá a ponáhľa za svojimi povinnosťami, môže skutočne narobiť viac škody ako osohu. Môžeme napríklad v náhlivosti niečo obliať, zabudneme niečo na sporáku, prípadne si zapotrošíme niekde kľúče. A už máme toľko problémov, akoby nám niekto počaril! Návštevy si teda nechávajme radšej na popoludnie, keď máme čas a pohodu, aby sme si ich skutočne vychutnali.

Barbora ťahá sane do dvora
stock.adobe.com

Ako to bolo v minulosti

V minulosti v niektorých častiach Slovenska, však ženy v tento deň pre istotu ani nepriadli, ani nešili, ani perie nepárali. Vraj preto, aby sa dobytku nestala nejaká škoda. Na strednom Považí bol zase rozšírený taký zvyk, že Barborky, zvyčajne štyri ženy oblečené do bieleho, chodili po domácnostiach a varechami bili mládencov, ktorých zastihli pri dievčatách na priadkach. Zrejme jediná možnosť, keď si to mohli dovoliť. Tak prečo to nevyužiť, však?

Potom Barborky tancovali a varechami si klopkali do taktu. Napokon, prečo by si nezatancovali a nezaspievali, keď mali pocit z dobre vykonanej práce, ktorú im mládenci nesmeli vrátiť rovnakým dielom?

Na rozdiel od ľudových kratochvíľ, veľkej úcte sa tešila Barbora medzi baníkmi, ktorí ju považovali a považujú za svoju patrónku.

Barbora ťahá sane do dvora

A ako si môžeme ozvláštniť deň Barbory dnes?

Napríklad tak, že sa vyberieme do záhrady alebo niekde do prírody a narežeme si zopár halúzok čerešne, zlatého dažďa, alebo iných stromov či kríkov, ktoré kvitnú skoro na jar. Ak halúzky vložíme do vázy s vodou, ktorú budeme každý deň vymieňať, do Štedrého dňa nám „barborky“ krásne rozkvitnú a svojou nežnou krásou rozžiaria naše príbytky. Mimochodom, ak si halúzky nestihneme narezať na Barboru, pokojne tak môžeme urobiť aj počas ďalších dní – rozkvitajúce konáriky nás zaručene potešia svojou krásou. 😛