Čo svet JE?

Zámok Schloss Hof a zámok Niederweiden prinášajú novú výstavu v modernom prevedení

V rokoch 2018-2020 budú mať návštevníci zámkov na Moravskom poli možnosť nahliadnuť za okraj taniera a dozvedieť sa aký zaujímavý je svet jedla. Pre barokový zámok vcelku netradičné moderné a interaktívne stvárnenie výstavy má za cieľ zaujať aj mladšie generácie i návštevníkov, ktorí hľadajú niečo iné ako historické témy. Poučnú cestu od semiačka až po hotový pokrm môžete absolvovať v severnom trakte prvého poschodia zámku a zaujímavé inštalácie nájdete aj v zámockých exteriéroch.

Čo svet JE

Sériu výstav otvára 15.3.2018 téma „Zo zeme na tanier“. Takmer každý pokrm nášho jedálnička je úzko spätý s pôdou. Preto je pôda už tisícročia opradená rôznymi mýtmi a uctievaná v podobe božstiev. Nazrite do hlbín kultu zeme prostredníctvom zemného tunelu. Ste zástancami domáceho varenia a hrdíte sa vlastne pripraveným jedlom? Ale koľko z toho, čo konzumujeme si skutočne pripravíme sami? Kto melie obilie, spracováva surové mlieko či varí pivo? Výstava poukáže aj na spracovanie a výrobu potravín.

Čo svet JE

Zámocký areál disponuje prenádherným statkom, na ktorom budú inštalované zaujímavosti ako akvaponické zariadenie, v ktorom ryby vyrábajú cenné hnojivo na pestovanie zeleniny.  A v oranžérii môžete nahliadnuť na vertikálne farmy, ktorých význam neustále narastá.

Čo svet JE

Zámok Niederweiden

Nemenej zaujímavú výstavu ponúkne lovecký zámoček princa Eugena. Pokúsi sa  osloviť vaše zmysly. Nakoľko dokážu vzhľad, vôňa, konzistencia a zvuky ovplyvniť náš vzťah k jedlu? Taktiež sa tu môžete presvedčiť o tom, že príjem potravy nie je len biologický proces, ale je ovplyvnený kultúrou, vyjadrením hodnôt, zvykov i sociálnych rozdielov.

Čo svet JE

Nové podujatia

Na tému jedlo pribudnú k tradične obľúbeným podujatiam aj celkom nové. Po veľkonočných trhoch sa na sklonku apríla môžete tešiť na kulinársky festival ( 21.-22.4.). Novinkou je aj podujatie s argentínskym grilovaním Asado (16.-17.6.) a prvýkrát si môžete na zámku Schloss Hof vychutnať Medzinárodný deň piknikov (23.6.)

Odhaľte zákulisie cesty jedla s novou výstavou na Moravskom poli.

Čo svet JE

DÔLEŽITÉ: Stála expozícia v barokových apartmánoch je prístupná aj počas mimoriadnej výstavy.